Osoby, które otrzymują emeryturę m.in. z tytułu pracy w określonych grupach zawodowych, mogą ubiegać się o dożywotnie otrzymywanie podwójnej emerytury. Zgodnie z przepisami, dotyczy to m.in. osób, które pracowały w kopalniach, hutach, na kolei czy w wojsku. Podwójna emerytura ma na celu zrekompensowanie ciężkiej pracy w trudnych warunkach i wyrównanie różnicy między wysokością emerytury a kosztami utrzymania w czasach inflacji.

Aby otrzymać podwójną emeryturę, należy złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek ten powinien być skierowany do oddziału ZUS, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek powinien zawierać informacje dotyczące historii zatrudnienia wnioskodawcy oraz dokumenty potwierdzające jego status.

Podwójna emerytura nie jest dostępna dla wszystkich seniorów, a tylko dla tych, którzy spełniają określone warunki. Osoby, które nie pracowały w określonych grupach zawodowych lub nie osiągnęły określonej liczby lat pracy, nie mogą liczyć na podwójną emeryturę.

W przypadku wdów i wdowców sytuacja jest nieco inna. Osoby te mogą otrzymać podwójną emeryturę w przypadku śmierci małżonka, który był uprawniony do takiego świadczenia. W tym przypadku, wniosek należy złożyć w ZUS-ie w ciągu 12 miesięcy od śmierci małżonka.

Tegoroczne dodatki dla emerytów – to nie wystarczy?

W kwietniu 2023 roku emeryci i renciści otrzymają 13. emeryturę, która jest jednorazową wypłatą dodatkowych pieniędzy. Podobnie, w sierpniu ubiegłego roku, odbyła się wypłata 14. emerytury. Mimo że te świadczenia są pomocne, to są tylko tymczasowym rozwiązaniem. Wielu emerytów zależy na podwojeniu emerytury, jednak aktualnie takie rozwiązanie przysługuje jedynie trzem grupom, a nawet wtedy nie zawsze jest wypłacane przez ZUS.

Podwójna emerytura dla pracujących za granicą

Osoby pracujące poza granicami kraju również mogą mieć prawo do podwójnej emerytury, jeśli mają odpowiedni staż pracy. Jednak w ich przypadku emerytura będzie wypłacana nie tylko w Polsce, ale również przez urząd z danego państwa. ZUS natomiast zajmie się przyznawaniem emerytury krajowej. To oznacza, że emerytura za pracę za granicą może być wypłacana przez kilka państw, w zależności od stażu pracy w każdym z nich.

Na jakich zasadach otrzymamy podwójną emeryturę za pracę za granicą?

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż możemy składać wnioski o emeryturę w każdym kraju, w którym spełniamy wymagania dotyczące stażu pracy, nie oznacza to, że otrzymamy świadczenia w tym samym czasie. Faktycznie, wiek emerytalny może się różnić w poszczególnych krajach, co oznacza, że otrzymamy emeryturę wcześniej lub później niż w Polsce.

Podwójna emerytura dla mundurowych

Pierwszą grupą, która została w ten sposób doceniona, są mundurowi, którzy odsłużyli swój staż pracy. Emerytura mundurowa, nazywana również emeryturą policyjną jest przyznawana funkcjonariuszom, którzy mają za sobą co najmniej piętnaście lat służby. Jeszcze niedawno emerytowani mundurowi otrzymywali zarówno emeryturę bezpośrednio z ZUS, jak i z ZER MSWiA. W tym jednak momencie muszą decydować, od którego urzędu chcą otrzymywać to świadczenie.

Mundurowi otrzymają dwa świadczenia

Ograniczenie wyboru emerytury nie dotyczy wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych. Wyjątkiem są osoby podejmujące się służby już po 1999 roku. W ich przypadku możliwe jest złożenie wniosków w obu urzędach, czyli w ZUS oraz ZER MSWiA. Gwarantuje to otrzymanie dwóch świadczeń.

Podwójna emerytura – KRUS

Osoby, które opłacały składki w KRUS przez co najmniej 25 lat i osiągnęły wiek emerytalny, mają zagwarantowaną podwójną emeryturę, którą mogą otrzymać zarówno z ZUS, jak i w KRUS. Każdy emeryt może również wnioskować o ponowne przeliczenie swojego świadczenia emerytalnego, niezależnie od waloryzacji.

Należy jednak pamiętać, że proces ten może trwać długo i wymagać odpowiedniej dokumentacji. W kwestii tzw. wdowiej emerytury, niektórzy sugerują połączenie dwóch świadczeń emerytalnych w celu wesprzeć wdowę, która znalazłaby się w trudnej sytuacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version