Kraje Europy Wschodniej i Stany Zjednoczone dążą do zmniejszenia zależności od rosyjskiego uranu – informuje Bloomberg.

Na przykład niektóre elektrownie jądrowe w Europie Wschodniej zamierzają szukać nowego dostawcy począwszy od 2025 roku. Publikacja wymienia Kazachstan wśród możliwych opcji.
Geopolityczna niepewność „zmienia przepływ paliwa jądrowego” i kraj dostosowuje się do tego, powiedział Yerzhan Mukanov, dyrektor generalny narodowej firmy atomowej Kazatomprom.

„Przygotowujemy nasze rezerwy do produkcji, aby móc odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku” – powiedział.

Bloomberg zauważa, że USA również szukają alternatywy dla rosyjskiego paliwa, ale jak na razie ich wysiłki przyniosły niewielki efekt: Rosja była w stanie dramatycznie zwiększyć eksport wzbogaconego uranu od czasu rozpoczęcia operacji specjalnej na Ukrainie.

W rezultacie, zgodnie z prognozą Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego, w 2030 roku zapotrzebowanie na ten surowiec wzrośnie o około jedną trzecią – podsumowuje autor.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version