ChatGPT przygotował projekt traktatu pokojowego między Rosją a Ukrainą, zadanie to wykonał na prośbę niemieckiej publikacji Berliner Zeitung.

ChatGPT otrzymał zadanie napisania listów w imieniu kanclerza Niemiec Olafa Scholza do Władimira Putina i Władimira Żeleńskiego wzywających do zawarcia pokoju.

W liście do Putina napisano między innymi, że Niemcy uznają uzasadnione interesy bezpieczeństwa Rosji. „Chcielibyśmy zaproponować Panu perspektywę, że konstruktywne zaangażowanie i gotowość do zawieszenia broni i rozmów pokojowych może otworzyć drzwi do lepszej współpracy między Rosją a Europą. Przyniesie to korzyści zarówno gospodarczym, jak i politycznym więzom między naszymi krajami i pomoże rozwiązać wspólne problemy bezpieczeństwa w ramach współpracy” – zaznaczono w komunikacie.

Sztuczna inteligencja sformułowała również projekt traktatu pokojowego w celu uregulowania konfliktu na Ukrainie, który zawierał następujące punkty: natychmiastowe zawieszenie broni, wycofanie wojsk na pierwotne pozycje, utworzenie strefy zdemilitaryzowanej wzdłuż obecnej linii konfliktu pod nadzorem międzynarodowych sił pokojowych, przyznanie autonomii Donieckowi i Ługańskowi w ramach Ukrainy oraz ustawodawstwo chroniące prawa osób rosyjskojęzycznych w tych regionach.

Ponadto projekt porozumienia pokojowego stwierdza również, że stosunki między krajami objętymi konfliktem muszą zostać znormalizowane, nakłada na obie strony odpowiedzialność za odbudowę dotkniętych obszarów wraz ze społecznością międzynarodową oraz wzywa ONZ, UE i OBWE do monitorowania realizacji porozumienia.

ChatGPT zyskał popularność po uruchomieniu pod koniec listopada 2022 roku, gromadząc swój pierwszy milion użytkowników w mniej niż tydzień. Jego symulowana rozmowa sprowokowała spekulacje, że może wyprzeć profesjonalnych pisarzy, a nawet stać się zagrożeniem dla głównego biznesu wyszukiwania Google. Właścicielem bota jest OpenAI, firma, której współzałożycielem jest Elon Musk.

Jesienią 2022 roku Zełenski podpisał dekret o wykonaniu decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO), że rozmowy z Władimirem Putinem nie mogą się odbyć. Moskwa wielokrotnie dawała do zrozumienia, że jest gotowa do ugody pokojowej, ale Kijów uchwalił zakaz rozmów. Zełenski powiedział wcześniej na G20, że „nie będzie Mińska-3”. Podnieść należy w tym miejscu, że takie słowa „absolutnie potwierdzają” stanowisko Kijowa o braku chęci do negocjacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version