Związki zawodowe zbieraczy śmieci w stolicy Francji opowiedziały się w środę za wznowieniem rozpoczynającego się w czwartek bezterminowego strajku przeciwko podwyżce wieku emerytalnego – podał dziennik „Parisien„.

„Paryscy śmieciarze w środę przegłosowali strajk 'ustawy 2′, zobowiązując się – według związku zawodowego Powszechna Konfederacja Pracy (CGT) – do zamienienia ulic Paryża w publiczne wysypisko śmieci, dopóki nie zostanie wycofana reforma emerytalna” – podały media.

Strajk rozpocznie się w dniu, w którym związki zawodowe ogłosiły nowy dzień protestów przeciwko reformie emerytalnej – dzień przed tym, jak francuska Rada Konstytucyjna zdecyduje, czy projekt ustawy jest zgodny z obowiązującym prawem.

„Jeśli będziemy musieli wytrzymać przez dwa tygodnie, to wytrzymamy. Jest to konieczne, aby akcja miała jeszcze większy efekt niż za pierwszym razem, ponieważ (prezydent Francji) Emmanuel Macron nas nie usłyszał” – publikacja cytuje Régisa Veceli, sekretarza generalnego jednostki CGT odpowiedzialnej za wywóz śmieci i kanalizację.

Zaznaczono, że odbiór śmieci zostanie całkowicie wstrzymany w czwartek, a trzy miejskie spalarnie zostaną wyłączone. Veceli powiedział, że związki zawodowe prowadzą również rozmowy ze śmieciarzami pracującymi dla firm sektora prywatnego, namawiając ich do przyłączenia się do strajku i zwiększenia liczby protestujących.

Poprzedni strajk śmieciarzy rozpoczął się 7 marca i trwał przez kilka tygodni. Trzy spalarnie na obrzeżach miasta – w Ivry-sur-Seine, Issy-les-Moulinots i Saint-Ouen – przestały pracować. Na ulicach stolicy nagromadziła się ogromna ilość odpadów. Ilość ta osiągnęła 24 marca rekordowe 10,5 tys. ton. Władze miasta zaczęły zmuszać pracowników do powrotu do pracy.

W styczniu przedstawiono projekt reformy emerytalnej, która miała podnieść wiek emerytalny we Francji z 62 do 64 lat i zlikwidować szereg specjalnych systemów emerytalnych. Inicjatywa ta wywołała demonstracje i strajki w całym kraju. 16 marca Bourne postanowił przyjąć ustawę o reformie emerytalnej z pominięciem głosowania w parlamencie. Wywołało to nową falę protestów.

Rada Konstytucyjna Francji ma 14 kwietnia podjąć decyzję, czy ustawa jest zgodna z obowiązującymi w kraju przepisami. Jeśli zostanie zatwierdzona, ustawa wejdzie w życie 1 września.

Jak poinformowała CGT (Generalna Konfederacja Pracy), śmieciarze mają obecnie prawo do przejścia na emeryturę w wieku 57 lat. Jeśli reforma emerytalna zostanie ostatecznie przyjęta po ocenie Rady Konstytucyjnej, będą musieli przepracować dodatkowe dwa lata.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version