Planowane są zmiany dotyczące limitów płatności gotówkowych w Polsce, które zostały zainicjowane w ramach Polskiego Ładu. Mimo że realizacja tych zmian była dwukrotnie odraczana, wkrótce wejdą one w życie. Wiele osób jednak nie zdaje sobie z tego sprawy.

Zgodnie z planami, wprowadzony zostanie limit płatności gotówkowych, co oznacza, że kwota, jaką będziemy mogli zapłacić banknotami na miejscu, będzie ograniczona. Obecnie nie ma informacji o całkowitym odebraniu możliwości płacenia gotówką za codzienne zakupy.

Nowe limity dotkną przede wszystkim przedsiębiorców, którzy będą musieli dostosować się do nowych wymogów prawnych. Wprowadzenie limitów będzie miało również wpływ na konsumentów, którzy w niektórych przypadkach będą musieli korzystać z innych metod płatności, takich jak karty płatnicze czy przelewy.

Nowe przepisy prawne ograniczające kwotę płatności gotówkowych zaczną obowiązywać od stycznia 2024 roku. To oznacza, że firmy oraz klienci indywidualni będą musieli dostosować się do ustalonych limitów płatności gotówkowych. Transakcje gotówkowe przekraczające te limity nie będą możliwe.

Ile wynosi limit płatności gotówkowych dla firm?

Obecnie, zgodnie z art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców, gdy transakcja między przedsiębiorcami przekracza kwotę 15 tysięcy złotych, płatność powinna być dokonana kartą, BLIK-iem lub za pomocą rachunku płatniczego. Jednak od 1 stycznia 2023 roku, limit płatności gotówkowych dla firm zostanie zredukowany niemal o połowę i wyniesie 8 tysięcy złotych.

To oznacza, że transakcje powyżej tej kwoty nie będą mogły być dokonywane gotówką, lecz wyłącznie za pomocą innych form płatności. Dodatkowo, jeśli transakcja będzie w walucie innej niż polska, zastosowany zostanie średni kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Limit płatności gotówkowych dla klientów indywidualnych

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, od stycznia 2023 roku limit płatności gotówkowych dla firm będzie wynosił 8 tys. złotych. Jednak dla klientów indywidualnych zostanie wprowadzony wyższy limit w wysokości 20 tys. złotych. Oznacza to, że jeśli wartość towaru lub usługi przekroczy tę kwotę, konieczne będzie dokonanie płatności przelewem.

Warto jednak pamiętać, że limit płatności gotówkowej dotyczy pojedynczej transakcji, co oznacza, że w ciągu jednego miesiąca nadal będzie można dokonać wielu płatności gotówkowych, ale żadna z nich nie będzie mogła przekroczyć 20 tys. zł. Dla transakcji przeprowadzanych w walucie innej niż polska, zastosowany zostanie średni kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version