Sejmowa komisja infrastruktury podjęła ważną decyzję w sprawie punktów karnych w Polsce. Według nowych zasad punkty karne mają być kasowane już po roku od popełnienia wykroczenia, zamiast po dwóch latach, jak to miało miejsce wcześniej. Ta decyzja ma pozytywny wpływ na kierowców w kraju, którzy będą teraz mogli szybciej odzyskać „czyste” prawo jazdy.

Zmiana ta jest wynikiem pracy rządu oraz sejmowych ekspertów, którzy pracowali nad reformą systemu punktów karnych w Polsce. Nowe przepisy przewidują, że punkty karne będą usuwane po roku od popełnienia wykroczenia, pod warunkiem, że kierowca nie popełnił w tym czasie kolejnego wykroczenia. Wcześniej, punkty karne były kasowane dopiero po upływie dwóch lat.

Decyzja ta jest pozytywną wiadomością dla kierowców w Polsce, którzy do tej pory często skarżyli się na zbyt długi okres obowiązywania punktów karanych. Nowe przepisy mają zapewnić większą elastyczność i uwzględniać indywidualne sytuacje poszczególnych kierowców.

Co dokładnie się zmieni?

Od 17 września 2022 roku, punkty karne były bardziej rygorystyczne i stanowiły groźniejszą sankcję niż mandaty. W przypadku dwukrotnego przekroczenia prędkości lub używania telefonu podczas jazdy, kierowca mógł stracić prawo jazdy w ekspresowym tempie. Jednak rząd zmienił zdanie i chce teraz wprowadzić zmiany w prawie o ruchu drogowym.

Według zaproponowanych zmian, punkty karne będą kasowane po roku, co stanowi rewolucyjną zmianę. Ta propozycja została przyjęta przez sejmową komisję infrastruktury w ramach nowelizacji rządu, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa pasażerów w przewozach osobowych. Opozycja twierdzi, że zmiana ta jest próbą zdobycia popularności przed wyborami.

Punkty karne będzie można kasować już po roku, oto rewolucja

Sejmowa komisja infrastruktury przyjęła nową poprawkę do prawa o ruchu drogowym, która ma na celu poprawę sytuacji kierowców w zakresie punktów karnych. Według nowych zasad, punkty karne będą kasowane już po roku, a nie jak obecnie po dwóch latach. Dodatkowo, kierowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w odpłatnym szkoleniu raz na pół roku, które pozwoli na redukcję o 6 punktów karnych.

Ustawa ma także nakładać na centralną ewidencję punktów karnych obowiązek usuwania informacji o liczbie punktów zgromadzonych przez kierowcę po upływie roku od ich przyznania, a nie jak dotychczas po dwóch latach. Należy jednak zaznaczyć, że nowe przepisy nie będą obowiązywać dla nowych kierowców w ciągu roku od wydania prawa jazdy po raz pierwszy.

Kierowca 6 punktów karnych skasuje raz na 6 miesięcy

Nowa ustawa ma na celu przywrócenie sytuacji sprzed 2022 roku. Jeśli zostanie wprowadzona, kierowcy będą mogli brać udział w odpłatnych szkoleniach, które pozwolą na redukcję konta punktów karnych maksymalnie raz na pół roku. Informacje o ilości punktów karanych zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie po dwóch latach. Jednak nowi kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy po raz pierwszy w ciągu ostatniego roku, nie będą mieli dostępu do tej abolicji.

W dokumencie wprowadzającym poprawkę możemy przeczytać:

Osoba wpisana do ewidencji (red. kierowców) nie częściej niż raz na 6 miesięcy może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym z wyłączeniem możliwości odbycia szkolenia z wykorzystaniem porozumiewania się na odległość, którego odbycie powoduje zmniejszenie liczby punktów karnych za naruszenie przepisów w ruchu drogowym. Nie dotyczy to kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.

Punkty karne i nowy kurs reedukacyjny w WORD

Według przyjętych przepisów kursy redukujące punkty karne mają organizować dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Zaświadczenie o ukończeniu takiego szkolenia trafi do komendanta wojewódzkiego policji.

Nowe przepisy przewidują, że:

Osobie wpisanej do ewidencji (red. kierowców) po przedstawieniu przez nią zaświadczenia o odbyciu szkolenia lub otrzymaniu zaświadczenia od dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, właściwy dla miejsca zamieszkania tej osoby komendant wojewódzki policji zmniejsza o 6 liczbę posiadanych punktów, odejmuje je w kolejności wpisów, począwszy od wpisu odpowiadającego naruszeniu z datą najwcześniejszą. Nie odejmuje się punktów przypisanych naruszeniu, za które nałożono w drodze mandatu karnego grzywnę, jeżeli do dnia przedstawienia zaświadczenia nie została ona uiszczona.

Masz ponad 24 punkty karne? Nie będzie kasowania punktów

Kierowca, który przekroczył limit 24 punktów karnych nie może liczyć na łaskę. Nowe przepisy mówią:

Odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów karnych otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów przekroczyła 24.

Od kiedy będzie można kasować punkty karne?

Zmiany dotyczące kasowania punktów karnych mają wejść w życie 3 miesiące po dniu ogłoszenia nowelizacji, czyli jeszcze na przełomie lata i jesieni 2023 roku.

Zmiany w systemie punktów karnych mają również na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w Polsce. Wprowadzenie ostrzejszych sankcji dla powtarzających się wykroczeń oraz bardziej skuteczna kontrola wykroczeń drogowych mają pomóc w zmniejszeniu liczby wypadków i kolizji na polskich drogach.

Wprowadzenie nowych zasad kasowania punktów karnych jest kolejnym krokiem w reformie systemu karania kierowców w Polsce. Decyzja ta jest pozytywnym sygnałem dla wszystkich kierowców, którzy od dawna oczekiwali na bardziej elastyczny i sprawiedliwy system karania na polskich drogach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version