Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy posiadacz odbiornika radiowego w samochodzie jest zobowiązany do opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego, tak samo jak w przypadku posiadania telewizora w domu. Jednakże istnieją wyjątki od tego obowiązku, które pozwalają na uniknięcie opłacania abonamentu.
Art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 25 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych precyzuje, że za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Każdy, kto posiada odbiornik telewizyjny lub radiowy, powinien go zarejestrować na poczcie i opłacać stosowny abonament.
Ile kosztuje abonament za radio samochodowe w 2023 roku?
Od stycznia weszła w życie podwyżka stawek abonamentu. Obecnie za radio w domu czy w samochodzie zapłacimy:
- abonament miesięczny – 8,70 zł
- abonament dwumiesięczny – 16,90 zł
- abonament kwartalny – 25,10 zł
- abonament półroczny – 49,60 zł
- abonament roczny – 94 zł
Korzystasz czy nie – abonament płacić trzeba
Zgodnie z przepisami opłata abonamentowa za radio w samochodzie jest wymagana niezależnie od tego, czy korzystamy z urządzenia do słuchania radia, czy do streamingu muzyki z sieci. W przypadku, gdy stacja multimedialna w samochodzie jest wyposażona w odbiornik radiowy, uważa się ją za radioodbiornik i podlega opłacie abonamentowej.
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 oraz z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych, osoba, która posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, jest domniemywana za jego użytkownika i zobowiązana do opłacenia abonamentu.
Kara za niepłacenie abonamentu RTV w 2023 roku
Wzrost stawek za abonament RTV oznacza automatyczny wzrost kar za jego niepłacenie. Zgodnie z aktualnymi przepisami, brak opłaty oznacza karę w wysokości 30-krotności miesięcznej stawki. Tym samym od 1 stycznia 2023 roku wynosi ona 261 zł.
Jak legalnie uniknąć płacenia abonamentu RTV za radio w aucie
Zgodnie z przepisami opłata abonamentowa za radio w samochodzie jest tak samo wymagana jak za każdy inny radioodbiornik. Bez względu na to, czy korzystamy z urządzenia do słuchania radia, czy też do streamingu muzyki z sieci. Jeśli stacja multimedialna w samochodzie jest przystosowana do odbioru sygnału radiowego, jest uważana za radioodbiornik i podlega opłacie abonamentowej.
Warto jednak zaznaczyć, że obowiązek ten nie dotyczy wszystkich kierowców, ponieważ opłata ta nie jest wymagana, jeśli posiadamy już inne urządzenia w naszym domu lub mieszkaniu, które podlegają opłacie abonamentowej.
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14, w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych, zakłada się, że osoba, która posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika i powinna uiścić opłatę abonamentową.
Jednym z wyjątków jest posiadanie odbiornika radiowego w samochodzie zarejestrowanym jako pojazd specjalny, np. wóz strażacki czy karetka pogotowia. W takim przypadku, pojazd ten służy wyłącznie do wykonywania zadań związanych z działalnością ratowniczą i nie jest użytkowany prywatnie, co zwalnia właściciela z obowiązku opłacania abonamentu.
Abonament RTV za radio w aucie – firma nie ucieknie
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy, którzy korzystają z samochodów w ramach prowadzonej działalności, powinni płacić opłatę abonamentową za każdy odbiornik radiowy w każdym pojeździe osobno.
W przypadku leasingu lub wynajmu samochodu, obowiązek ten również spoczywa na osobie korzystającej z pojazdu, o ile umowa z instytucją finansującą nie precyzuje inaczej. W praktyce oznacza to, że każdy, kto korzysta z radia w samochodzie, musi płacić opłatę abonamentową, niezależnie od tego, czy słucha radia tradycyjnego czy też muzyki ze streamingu.
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoby posiadające odbiornik radiowy lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, są zobowiązane do uiszczenia opłaty abonamentowej.
Innym wyjątkiem jest posiadanie odbiornika radiowego w samochodzie, który jest zarejestrowany na firmę i służy wyłącznie do celów służbowych. W takim przypadku, opłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego należy do obowiązków pracodawcy, a nie pracownika.
Warto jednak pamiętać, że próba uniknięcia opłacenia abonamentu RTV przez wprowadzenie nieprawdziwych danych przy rejestracji pojazdu grozi sankcjami karnymi i finansowymi. Zgodnie z ustawą, za wprowadzenie nieprawdziwych danych grozi kara grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych.