Rządowy program „Dobry Start” to inicjatywa, której celem jest wsparcie edukacji dzieci w Polsce poprzez jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny. Program ten ma na celu pomóc rodzicom i opiekunom w pokryciu kosztów związanych z zakupem niezbędnego wyposażenia i artykułów szkolnych, takich jak przybory piśmiennicze, podręczniki czy ubrania na zajęcia wychowania fizycznego.

Warto podkreślić, że świadczenie to przysługuje bez względu na dochód rodziny i obejmuje 4,4 miliona uczniów w Polsce. Rodzice nie muszą składać wniosków, aby otrzymać to wsparcie, ponieważ wypłata odbywa się automatycznie na konto bankowe dziecka.

Jednocześnie należy zauważyć, że świadczenie „Dobry Start” przysługuje tylko raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Natomiast na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, to wsparcie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Program „Dobry Start” to ważna inicjatywa, która umożliwia dzieciom i młodzieży w Polsce korzystanie z edukacji na najlepszym możliwym poziomie bez względu na pochodzenie czy sytuację materialną rodziny. Dlatego warto pamiętać o tym, że już niebawem będzie można składać kolejne wnioski.

Aby otrzymać wsparcie w ramach programu „Dobry Start”, konieczne jest złożenie wniosku. Wniosek taki może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka, który jest osobą faktycznie sprawującą opiekę nad dzieckiem i wystąpił do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka. Rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych mogą złożyć wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej. Wniosek można złożyć w urzędzie miasta lub gminy, do którego należy dziecko lub w trybie elektronicznym poprzez platformę ePUAP.

Dobry start dla wszystkich uczniów

  • Od 1 lipca ur. ruszył nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia dobry start w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023.
  • Przyjmowaniem wniosków o świadczenie dobry start, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
  • Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Od 1 lipca do 30 listopada każdego roku, rodzice lub opiekunowie prawni mogą składać wnioski o świadczenie w ramach programu „Dobry Start” drogą online przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września, natomiast złożenie wniosku w późniejszych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie) skutkuje wypłatą wsparcia w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Należy pamiętać, że świadczenie „Dobry Start” nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Ponadto, program rządowy „Dobry Start” nie obejmuje również studentów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version