Zgodnie z informacjami medialnymi, Unia Europejska planuje wprowadzić nowy przepis dotyczący instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2023 roku, ale ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po debacie i negocjacjach na szczeblu UE.

Celem nowego przepisu jest zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w Europie oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Plan zakłada, że wszystkie nowe domy jednorodzinne muszą mieć zainstalowane panele fotowoltaiczne, a domy już istniejące będą musiały je zainstalować w ciągu 10 lat.

Wprowadzenie nowych przepisów może przysporzyć pewnych kosztów dla właścicieli domów, którzy będą musieli ponieść wydatki na instalację paneli fotowoltaicznych.

Ponadto, państwa członkowskie UE mają zapewnić wsparcie finansowe dla właścicieli domów, którzy nie są w stanie ponieść kosztów instalacji paneli. Wprowadzenie nowych przepisów może również przyczynić się do rozwoju branży fotowoltaicznej oraz stworzenia nowych miejsc pracy w sektorze energetycznym.

W ramach programu REPowerEU Unia Europejska planuje wprowadzić nakaz instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych. Jednym z celów programu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku.

Obowiązkowa fotowoltaika

Wymóg montażu instalacji fotowoltaicznych będzie rozszerzany stopniowo na kolejne grupy budynków:

  • od 2026 r. – instalacje fotowoltaiczne mają obowiązywać na wszystkich nowych obiektach publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m2,
  • od 2027 r. – obowiązek instalacji fotowoltaiki ma zostać rozszerzony na istniejące budynki publiczne i komercyjne o powierzchni użytkowej ponad 250 m2,
  • od 2029 r. – instalacje fotowoltaiczne mają obowiązywać we wszystkich nowych domach.

Zatem od 2029 r. każdy nowo budowany dom jednorodzinny powinien mieć własną mikroinstalację fotowoltaiczną.

W każdej gminie na terenie Unii Europejskiej liczącej ponad 10 tys. mieszkańców ma powstać co najmniej jedna energetyczna wspólnota. KE postuluje także wdrażanie przez kraje członkowskie odpowiednich programów, dzięki którym fotowoltaika mogłaby obniżać koszty energii mniej zamożnych odbiorców.

Kraje członkowskie zostaną zobowiązane również do zapewnienia systemów wsparcia dla inwestorów montujących instalacje fotowoltaiczne. W tym w połączeniu z magazynami energii i pompami ciepła, które zapewnią maksymalnie dziesięcioletni okres zwrotu.

Zgodnie z pierwotnym projektem dyrektywy, którą przedstawiła Komisja Europejska, obowiązek instalacji paneli fotowoltaicznych miałby dotyczyć nowych budynków jednorodzinnych i komercyjnych, a także remontowanych dachów. Jednakże po konsultacjach i dyskusjach z przedstawicielami państw członkowskich, zakres obowiązkowej instalacji paneli fotowoltaicznych został rozszerzony na już istniejące budynki jednorodzinne.

Nowe przepisy miałyby obejmować dachy o powierzchni większej niż 50 metrów kwadratowych oraz budynki, których dachy są wystawione na południe, wschód lub zachód. W przypadku nieruchomości, które nie spełniają kryteriów określonych w dyrektywie, właściciele mieliby obowiązek przynajmniej rozważenia instalacji paneli fotowoltaicznych lub innych odnawialnych źródeł energii.

Ostateczna forma dyrektywy w sprawie obowiązkowej instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych będzie zależeć od wyników negocjacji między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą Europejską.

Polityka solarna Unii Europejskiej

W ramach projektu REPowerEu została opracowana strategia solarna Unii (EU Solar Strategy). Celem jest:

  • do 2030 r. moc elektrowni fotowoltaicznych w Unii ma wzrosnąć do 600 GW

Do 2025 r. moc elektrowni fotowoltaicznych ma zostać podwojona w stosunku do poziomu z 2020 roku, czyli osiągnąć 320 GW (w 2020 r. było to 136 GW).

Produkcja energii z instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach ma wzrosnąć już w pierwszym roku o 19 TWh, czyli o 36% w stosunku do założeń z projektu Fit for 55. Do 2025 r fotowoltaika ma stanowic źródło dodatkowych 58 TWh, czyli wyprodukować dwa razy więcej energii elektrycznej, niż wcześniej zakładano w projekcie Fit for 55.

Proces inwestycji w fotowoltaikę ma być:

  • ułatwiony,
  • szybszy,
  • tańszy.

W krajach Unii Europejskiej należy przygotować strategie sprzyjające rozwojowi fotowoltaiki w połączeniu z pompami ciepła i magazynami energii. To rozwiązanie jest optymalne.

Poszczególne państwa powinny wdrażać przepisy, które sprawią, że maksymalny czas zwrotu z takiej inwestycji będzie skrócony do 10 lat. Fotowoltaika powinna być również dostępna dla mniej zamożnych obywateli, więc konieczne są programy wsparcia finansowego.

Inwestycja w fotowoltaikę ma być prostsza i szybsza. Procedury przygotowania dachowych instalacji fotowoltaicznych powinny trwać nie dłużej niż 3 miesiące.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

  1. Nikt nie mowi o tanszej energii tylko ma byc i juz kosztem/wsparciem mieszkancow bo tych najlepiej wydrenowac bo system nie ma pieniedzy
    To po co robi cokolwiek? Po 10 latach te panele beda zdatne do smietnika.

Napisz Komentarz

Exit mobile version