Ukraińscy uchodźcy protestowali z powodu złych warunków życia w bazie wojskowej w prowincji Gelderland w środkowej Holandii – poinformował lokalny portal GLD.nl.

POLECAMY: „To są kryminaliści”. Niemcy biją na alarm w sprawie „uchodźców” z Ukrainy

„Brak prywatności, słaba edukacja dla dzieci i złe warunki sanitarne. W ośrodku recepcyjnym dla ukraińskich uchodźców w (miejscowości – red.) Harskamp panuje niezadowolenie. Jest ono tak duże, że uchodźcy zorganizowali dziś przed ośrodkiem protest, domagając się lepszych warunków życia” – czytamy w materiale.

POLECAMY: Ukraińcy dziś w południe muszą opuścić okupowany poznański hotel Ikar

W proteście wzięły udział dziesiątki Ukraińców, przynosząc flagę kraju i kilka plakatów. „Jedzenie jest straszne, edukacja jest zła, opieka medyczna jest zerowa. Chcemy mieć normalne życie. To schronienie może być odpowiednim miejscem tylko na krótki czas. Ale jesteśmy tu od ponad roku i jest bardzo ciężko” – powiedziała Ukrainka Tatyana Kapikyan. Inna z jej rodaczka skarżyła się, że ludzie żyją tu „jak w wojsku”, przez co „nie mają życia prywatnego”.

POLECAMY: W Czechach rośnie niechęć do ukraińskich „uchodźców”. W Pilźnie podpalono im samochody

Ponadto wielu uchodźców bardzo martwi się o swoje dzieci, ponieważ w pobliżu odbywają się ćwiczenia wojskowe, a dzieci chodzą do szkoły tylko dwa razy w tygodniu.

Jednocześnie lokalne władze uznają zasadność niektórych skarg Ukraińców. „Niektórzy od ponad roku przebywają w koszarach wojskowych, które nie bardzo nadają się na mieszkania. Na pewno nie jest to optymalne miejsce do życia” – powiedział przedstawiciel gminy. Według niego w obozie mieszka obecnie około 330 osób, ale w najbliższym czasie liczba ta wzrośnie o kolejne kilkadziesiąt.

Władze ustawiają obecnie kuchnie dla „uchodźców”, aby mogli sami sobie gotować. Ponadto lokalne szkoły „opowiedziały się za scenariuszem”, w którym wszystkie dzieci otrzymają edukację, nawet jeśli nie będzie ona twarzą w twarz.

Na początku kwietnia rząd holenderski zdecydował o przeznaczeniu 274 mln euro dla Ukrainy, w tym na odbudowę kraju i jego współpracę z NATO.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version