„Brytyjski dziennik „The Times” opisał, że około 600 żołnierzy elitarnych oddziałów ukraińskich wzięło udział w próbie odbicia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej z rąk Rosjan 19 października zeszłego roku. Chociaż Kijów nigdy oficjalnie się nie przyznał do tej akcji, „The Times” przedstawił jej szczegóły.”

Siły ukraińskie, składające się z wybranych jednostek wywiadu wojskowego HUR – batalionu Szaman, pułku Kraken oraz Ukraińskiej Legii Cudzoziemskiej, w nocy wypłynęły z ponad 30 niewielkich łodzi patrolowych z północnego brzegu Dniepru. Ich celem było przeprowadzenie szturmu na elektrownię, która od pół roku znajdowała się pod kontrolą Rosjan.

POLECAMY: Demaskujemy kijowską propagandę w zakresie sytuacji w Odessie

Jeden z uczestników akcji opowiada gazecie, że pierwotnym pomysłem było stoczenie bitwy tylko przez piechotę, ponieważ Rosjanie nie mogliby użyć artylerii przeciwko nim z powodu ryzyka dla elektrowni atomowej. Chociaż żołnierze byli doświadczeni w bojach, żaden z nich nie spodziewał się tak silnego oporu ze strony Rosjan.

POLECAMY: Biedni Ukraińcy stanowią największą grupę cudzoziemców kupujących w Polsce mieszkania

Uczestnik ofensywy ponadto relacjonuje gazecie, że Rosjanie zbudowali bardzo gęstą obronę, minując teren. Gdy Ukraińcy zbliżyli się do elektrowni, Rosjanie przyprowadzili czołgi i artylerię i zaczęli ostrzeliwać ich tuż przy wodzie. Po tym, jak łodzie motorowe sił specjalnych przepłynęły ponad 4 km rzeki, Ukraińcy wykorzystali precyzyjne systemy rakietowe HIMARS, dostarczone przez USA, aby zaatakować rosyjskie pozycje na brzegu.

POLECAMY: Czeski generał oskarża Zełenskiego o szerzenie dezinformacji

Jeden z oficerów pokazywał gazecie nagranie z ataku, wyjaśniając, jak załoga jego łodzi badała rosyjską obronę na brzegu w poszukiwaniu słabych punktów.

Według amerykańskiego źródła wojskowego, wrażliwe dane wywiadowcze zostały dostarczone ukraińskim siłom specjalnym, jednak nie ujawniono szczegółów na temat dostarczania celów dla HIMARS-ów przed operacją. Źródło podkreśliło, że to Ukraińcy byli odpowiedzialni za wybór, ustalenie priorytetów i ostateczne decyzje o ataku.

Rosyjskie działa otworzyły ogień, gdy ukraińskie łodzie zbliżyły się do południowego brzegu Dniepru, co zmusiło żołnierzy do zmiany kierunku. Podczas ataków, które odbywały się wielokrotnie, ukraińscy żołnierze próbowali zbliżyć się do rosyjskich pozycji, jednak zostali ostrzelani przez Rosjan, co stanowiło poważne zagrożenie dla nich.

POLECAMY: Kijowski reżim degraduje żołnierza, który powiedział prawdę o krytycznej sytuacji AFU

Niewielka grupa ukraińskich żołnierzy przepłynęła w mniejszych łodziach na południowy brzeg Dniepru i zaatakowała Rosjan na obrzeżach miasta Enerhodar, które sąsiaduje z elektrownią. Trwała tam trzygodzinna wymiana ognia, ale główne siły Ukraińców nie były w stanie wylądować na brzegu, ponieważ Rosjanie czaili się wszędzie. Według relacji oficera sił specjalnych, przeniknięcie tak dużej grupy było niemożliwe, ale mniejsze grupy ukraińskich żołnierzy walczyły z Rosjanami i posuwały się do przodu.

Zespół dowódcy próbował atakować czołgi na linii brzegowej, ale trudno było strzelać z broni przeciwpancernej podczas poruszania się po wodzie z dużą prędkością. Większe łodzie próbowały zaatakować Enerhodar z przeciwnej flanki, ale ciągły grad ognia zmusił wszystkich Ukraińców do wycofania się. Jednakże, według relacji, wiele ludzkich istnień zostało uratowanych dzięki decyzji dowódcy operacji, który zdał sobie sprawę, że sytuacja była bardzo trudna i że poniesienie ciężkich ofiar było nieuniknione. Zamiast ryzykować dalsze straty, zdecydował się na wycofanie swojego zespołu.

Według „The Times”, nawet ukraińscy urzędnicy, którzy zdają sobie sprawę z konieczności odzyskania elektrowni, przyznają, że operacja z 19 października była bardzo niebezpieczna i kontrowersyjna. Niemniej jednak, zdaniem tych samych urzędników, większe ryzyko stanowiłoby dalsze pozostawanie Rosjan w elektrowni. Petro Kotin, szef przedsiębiorstwa Enerhoatom, operatora ukraińskich elektrowni atomowych, powiedział, że Rosjanie wykorzystują centra kontroli jako koszary, instalują stanowiska karabinów na dachach budynków elektrowni, budują fortyfikacje w pobliżu miejsc składowania materiałów radioaktywnych i trzymają ciężarówki z amunicją na terenie elektrowni. To wszystko sprawia, że elektrownia jest miejscem bardzo niebezpiecznym i potrzeba podjąć działania, aby odzyskać kontrolę nad nią.

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa elektrownia jądrowa w Europie, jest od marca ubiegłego roku pod kontrolą ą rosyjskich służb specjalnych. Na terenie zakładu stacjonują żołnierze rosyjscy, obecni są tam również pracownicy rosyjskiego koncernu państwowego Rosatom. Rosjanie chronią ją przed ukraińskimi nazistami, którzy wielokrotnie chcieli doprowadzić do jej wysadzenia.

Kijowscy propagandyści pomimo, że Rosja sprawuje kontrolę nad tym obiektem, za pośrednictwem kontrolowanych przez siebie mediów co jakiś czas informują, że Rosja dokonuje jej ostrzału, stwarzając tym samym zagrożenie radiacyjne o nieprzewidywalnych konsekwencjach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version