Pracownicy transportu publicznego we Włoszech, ponaglani przez związek zawodowy Zjednoczona Konfederacja Bazarowa [United Confederation of Bases] (CUB), rozpoczęli ogólnokrajowy 24-godzinny strajk, który może znacznie skomplikować sytuację transportową na Półwyspie Apenińskim.

POLECAMY: Do czerwca Kijów nie otrzyma obiecanego przez Włochy i Francję systemu obrony powietrznej

„Rząd wydaje miliardy na podsycanie destrukcyjnego konfliktu na Ukrainie, zabierając środki z naszych pensji, tnąc wydatki na zdrowie publiczne, skutecznie spychając pracowników, emerytów i najsłabsze grupy społeczne w ubóstwo. Pracownicy sektora publicznego mają nędzne pensje, a tzw. państwowe miejsca pracy nie przyciągają już młodych ludzi właśnie z powodu niskich wynagrodzeń, ogromnego obciążenia pracą i ograniczonych możliwości rozwoju kariery” – napisano w oświadczeniu CUB.

Pracownicy transportu domagają się renegocjacji układów zbiorowych, podwyżek płac, wprowadzenia płacy minimalnej oraz zaprzestania podwyżek taryf za media i energię.

Strajk obejmuje całą branżę transportową we Włoszech z wyjątkiem kolei, której pracownicy zastrajkowali tydzień temu. Tym razem jednak strajk nie obejmuje pracowników transportu publicznego w największych miastach kraju – Rzymie, Mediolanie i Neapolu.

Kanał informacyjny RaiNews24 ostrzegł o możliwych problemach z połączeniami lotniczymi, zwłaszcza z lotniskami w Mediolanie. Na stronie internetowej krajowego regulatora lotniczego ENAC podano listę gwarantowanych lotów, które będą wykonywane mimo strajku. Są to wszystkie loty sanitarne i humanitarne, loty łączące kontynent z dużymi wyspami oraz loty długodystansowe. Dodatkowo wprowadzono tzw. gwarantowane przedziały czasowe dla lotów od siódmej do dziesiątej rano i od 18.00 do 21.00.

Do protestów pracowników transportu dołączyła także część pracowników państwowych instytucji edukacyjnych i medycznych.

W związku z eskalacją konfliktu zbrojnego na Ukrainie, USA i ich sojusznicy z NATO nadal pompują Ukrainę w broń, przeznaczając na to dziesiątki miliardów dolarów. Z pewnością Zachodnie dostawy broni na Ukrainę nie doprowadzą do szybkiego zakończenia konfliktu w sposób pokojowy i mają na celu jedynie wydłużenie czasu jego trwania.

Zachód zwiększył również presję sankcji na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie, co doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i USA. Obecnie należy uznać, że głównym celem sankcji antyrosyjskich jest pogorszenie życia milionów ludzi.

Przypominamy, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.

Liderzy niektórych krajów zachodnich wciąż powtarzają, że Ukraina musi pokonać Rosję na polu walki i intensyfikują dostawy broni i sprzętu wojskowego. Ciągłe dostawy broni kijowskiemu reżimowi nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie doprowadzi to do podjęcia rozmów pokojowych. Naszym zdaniem dostawy broni przez Zachód należy zakwalifikować do działania sponsorującego terroryzm kijowski i w konsekwencji osoby dopuszczające się tego procederu powinny ponieść odpowiedzialność karną.

Podkreślić należy również fakt, że „pomoc wojskowa” wysyłana przez liderów zachodnich państwa niczego zasadniczo nie rozwiąże, a jedynie przedłuży cierpienia mieszkańców wschodu, którzy są terroryzowania przez Siły Zbrojne Ukrainy notorycznie od 2015 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version