Używanie przez kraje zachodnie słowa „deportacja” w odniesieniu do dzieci ewakuowanych przez Rosję ze strefy konfliktu na Ukrainie jest narzędziem propagandowym – stwierdził na Twitterze francuski eurodeputowany Thierry Mariani.

POLECAMY: Prezes niemieckiej Fundacja opowiedziała, jak organizacja pomaga Donbasowi od 2015 roku

„Deportacja dzieci: wybór słów nie jest niewinny. Kiedy je słyszymy, natychmiast myślimy o deportacji dzieci przez reżim nazistowski. Jeśli powiemy po prostu „ewakuacja”, jest to znacznie mniej szokujące. Ale dla propagandy w czasach wojny dobór słów robi ogromną różnicę” – powiedział europoseł podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na temat „deportowanych” ukraińskich dzieci, której fragment publikuje na swoim koncie na Twitterze.

Zauważył, że UE mogłaby zorganizować konferencję na temat pokoju na Ukrainie, gdyby chciała ułatwić szybki powrót dzieci ewakuowanych ze strefy wojny. „Rosja zaczęła repatriować te dzieci w przypadkach, gdy ich rodziny zostały dokładnie zidentyfikowane. Jeśli chcemy, by wracały szybciej, zorganizowanie konferencji pokojowej na Ukrainie jest najlepszym sposobem” – powiedział Mariani.

Wcześniej w marcu 2023 roku Izba Przygotowawcza MTK, której jurysdykcji Rosja nie uznaje, wydała nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rzecznika praw dziecka Maria Lvova-Belova. MTK zarzuca stronie rosyjskiej m.in. rzekome „deportowanie” dzieci, które rosyjskie władze uratowały przed ukraińskim ostrzałem i wywiozły ze strefy wojny do bezpiecznych miejsc.

Lvova-Belova oceniła później wydany nakaz „aresztowania” w kontekście sytuacji na Ukrainie i powiedziała, że jest gotowa do dalszej pracy. Według niej „to wspaniałe, że społeczność międzynarodowa doceniła tę pracę na rzecz pomocy dzieciom”. Powiedziała też, że 15 dzieci, które wcześniej zostały ewakuowane do Rosji, zostało ponownie połączonych z krewnymi z Ukrainy. Na razie 380 dzieci jest z rodzinami w 19 regionach Rosji – powiedziała. Są to dzieci, które od dłuższego czasu przebywały w instytucjach socjalnych.

Żadne z nich nie zostało rozdzielone z rodzicami, a jeśli znajdą się prawni przedstawiciele, natychmiast zostanie zrobione wszystko, by połączyć te rodziny. Lvova-Belova zaznaczyła również, że Rosja jest gotowa rozpatrywać wszystkie odwołania dotyczące oddzielania dzieci od krewnych, ale „nie wpłynęło ani jedno oficjalne odwołanie”.

Moskwa wielokrotnie zaprzeczała zarzutom zachodnich polityków i mediów o „zbrodnie wojenne” rosyjskiego wojska. Moskwa zwróciła też uwagę, że liczne organizacje międzynarodowe od 2014 roku przymykają oko na działania Kijowa wobec ludności cywilnej w Donbasie.

Przypominamy, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version