Około stu pracowników służby celno-skarbowej i około 5 tysięcy osób z korpusu służby cywilnej otrzyma dodatkowe wynagrodzenie za pracę w stolicy tzw. dodatek stołeczny.

Pracownicy służby celno-skarbowej oraz cywilnej zatrudnieni w jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej w Warszawie i w okolicach stolicy otrzymają dodatek stołeczny w wysokości 500 złotych miesięcznie. Świadczenie to będzie przysługiwać pracownikom z powiatów legionowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, wołomińskiego oraz Oddziału Celnego Port Lotniczy Warszawa-Modlin, zgodnie z projektami nowelizacji rozporządzenia w sprawie uprawnień szczególnych dla niektórych kategorii pracowników służby cywilnej oraz rozporządzenia w sprawie dodatków do wynagrodzenia podstawowego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

POLECAMY: Sprzedajesz na Vinted albo OLX? Od 1 maja wchodzi nowe prawo

Dodatek stołeczny ma na celu zrekompensowanie pracownikom szczególnego obciążenia pracą oraz zapobieżenie odejściom z pracy. Praca w jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej w Warszawie jest jedną z najbardziej wymagających ze względu na największą w Polsce liczbę zarejestrowanych w KRS spółek prawa handlowego i innych organizacji – około 165 tysięcy podmiotów. Porównując z jednostkami KAS w Poznaniu (niespełna 39 tysięcy podmiotów) oraz w Krakowie (36 tysięcy podmiotów), wartość ta dla aglomeracji warszawskiej wynosi aż 196 tysięcy podmiotów.

Dodatkowo, około 12% osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (czyli około 375 tysięcy podatników) wybrało urząd skarbowy zlokalizowany w aglomeracji warszawskiej jako swój urząd właściwy, co wpływa na obciążenie pracą pracowników służby skarbowej w tym rejonie. W efekcie na jedno stanowisko pracy w urzędach skarbowych w Warszawie przypada ponad 178 podmiotów gospodarczych, podczas gdy średnia dla urzędów skarbowych w miastach wojewódzkich (poza Warszawą) wynosi około 121 podmiotów gospodarczych na jedno stanowisko, a w całym kraju średnia ta wynosi około 107 podmiotów gospodarczych na jedno stanowisko.

Dodatkowo, celnicy pracujący w Warszawie również doświadczają dużego obciążenia pracą, ze względu na istnienie dwóch oddziałów celnych obsługujących Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina oraz Port Lotniczy Warszawa-Modlin w strukturze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Dodatek stołeczny ma przysługiwać w proporcji do wymiaru etatu, ale tylko za czas faktycznej pracy. Nie będzie wypłacany za czas nieobecności w pracy dłuższy niż 30 kolejnych dni z przyczyn innych niż urlop wypoczynkowy, dodatkowy urlop wypoczynkowy lub czas zwolnienia od pracy, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. W sumie zmiany te obejmą około 100 funkcjonariuszy celno-skarbowych i około 5 tysięcy członków służby cywilnej zatrudnionych w jednostkach KAS w Warszawie i aglomeracji warszawskiej.

Przepisy są na telepie procesu legislacji

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version