Polacy ponownie poszukują pracy za granicą z powodu wysokich kosztów życia i spowolnienia gospodarczego. Coraz większe zainteresowanie zarabianiem w obcej walucie powoduje, że Polacy odkurzają stare szlaki emigracji. Najczęściej wybieranymi kierunkami emigracji zarobkowej są Niemcy i Holandia.

POLECAMY: Zakupy coraz droższe. Polacy muszą wydać o jedną piątą więcej, aby zapełnić koszyk

Portal Olx Praca podał dane, z których wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku liczba aplikacji od kandydatów poszukujących pracy za granicą wyniosła prawie 700 tysięcy, co stanowi wzrost o 90 procent w porównaniu z analogicznym okresem z 2022 roku – informuje „Rzeczpospolita”.

Agencje zatrudnienia również potwierdzają wzrost zainteresowania pracą za granicą i zarabianiem w obcej walucie. Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający Otto Work Force Central Europe, zauważa, że wysoka inflacja w Polsce i spowolnienie gospodarcze w niektórych sektorach skłaniają Polaków do szukania możliwości zarobkowania za granicą w celu poprawienia sytuacji domowego budżetu. Otto Work Force Central Europe odnotowuje 15-procentowy wzrost liczby osób zainteresowanych pracą za granicą.

Paulina Piskor, prezeska firmy Contrain, podaje, że w tym roku zanotowali oni wzrost liczby chętnych na saksy o 37 procent. Często zgłaszają się do nich pary lub całe grupy znajomych, które chcą poprawić swoją sytuację finansową. Zdarza się, że biorą one urlop w Polsce, aby skorzystać z pracy sezonowej za granicą i szybciej zebrać pieniądze na kupno samochodu, spłatę kredytu lub wyprawienie wesela – mówi prezeska w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę. Oto preferowane kierunki

Agencja zatrudnienia Gi Group informuje, że Niemcy i Holandia są preferowanymi kierunkami emigracji zarobkowej, a także popularnymi miejscami do pracy sezonowej. Inne popularne kraje emigracyjne to Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Francja, Norwegia, Hiszpania, Irlandia, USA i Włochy.

Polacy są zachęcani do emigracji przez wysokie koszty życia w Polsce, spadek wartości złotego i wysoki kurs euro. W Niemczech można liczyć na stawkę godzinową około 12 euro (około 55 zł), a w Holandii – 12,4 euro.

Znalezienie pracy za granicą może być jednak trudne. Dane z portalu Olx Praca, które przytacza „Rzeczpospolita”, sugerują, że spowolnienie gospodarcze widoczne w Polsce, odzwierciedla się również w Europie Zachodniej. Ogólna liczba ofert pracy spadła tam o około 15%.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version