Rząd przyjął nowelizację prawa energetycznego, która wprowadza taryfy dynamiczne. To może obniżyć rachunki za prąd, ale pod pewnymi warunkami – donosi „Rzeczpospolita”.

POLECAMY: Nadmiar energii w Polsce. PSE wydało pilny komunikat o zagrożeniu

W miniony weekend, instalacje fotowoltaiczne w Polsce wyprodukowały rekordową ilość energii elektrycznej w tym roku. Niemniej jednak, Polskie Sieci Energetyczne ogłosiły stan zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej – pierwszy raz w historii. W swoim oświadczeniu wyjaśniły, że powodem było duże wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii z powodu sprzyjających warunków pogodowych oraz niskie zapotrzebowanie na energię ze względu na dzień wolny od pracy.

Eksperci uważają, że podobne sytuacje, jak ta z ostatniego weekendu, będą coraz częstsze w przyszłości.

Nowe regulacje, które zostaną wprowadzone wkrótce dzięki nowelizacji prawa energetycznego, mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Według „Rzeczpospolitej”, wprowadzenie taryf dynamicznych umożliwiłoby odbiorcom indywidualnym korzystanie z tańszej energii w ciągu dnia dzięki wykorzystaniu nadwyżek prądu z OZE.

Proponowane rozwiązania będą korzystne dla odbiorców energii pod warunkiem ich aktywnego udziału.

Naszym zdaniem taryfy dynamiczne pozwalają na dostosowanie swojego zapotrzebowania do aktualnych cen energii, co umożliwia korzystanie z energii w momencie, gdy jest ona najtańsza. Podkreślić należy, że taryfy dynamiczne dadzą odbiorcom energii większą kontrolę nad wydatkami na prąd, jednakże ich skuteczność zależy od indywidualnej aktywności i dostosowania do nich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version