Od dnia 28 kwietnia każdy właściciel nieruchomości w Polsce, który chce sprzedać lub wynająć swoją posiadłość, będzie musiał posiadać specjalny dokument, tzw. „paszport energetyczny”. Dokument ten określa orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię oraz koszty utrzymania danego budynku lub lokalu. Ceny wydania paszportu energetycznego wahają się od 400 do ponad 1000 złotych, a jego brak może skutkować karą finansową w wysokości do 5000 złotych.

Obowiązek posiadania paszportu energetycznego ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w Polsce oraz zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Dokument ten stanowi źródło informacji dla potencjalnych kupujących lub najemców nieruchomości na temat jej efektywności energetycznej i kosztów eksploatacji.

Nowy przepis został wprowadzony na mocy dyrektywy unijnej z 2010 roku i jest już obowiązkowy w wielu krajach Europy. Zgodnie z przepisami, paszport energetyczny musi być wydany przez rzeczoznawcę z odpowiednim certyfikatem, który dokonuje szczegółowej analizy budynku lub mieszkania pod względem efektywności energetycznej. Wynikająca z tego ocena ma wskazywać, jakie zmiany mogą przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji nieruchomości.

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który ma określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię w nieruchomości. Powstaje on na podstawie szczegółowych obliczeń związanych z zużyciem energii w celu ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, a także klimatyzacji i oświetlenia. Dokument ten jest wymagany w Polsce od 28 kwietnia 2023 roku dla właścicieli domów i mieszkań, którzy chcą sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość. Świadectwo charakterystyki energetycznej ma pomóc w określeniu kosztów utrzymania budynku lub lokalu.

Dokument ten zawiera:

  • dane budynku lub jego części,
  • charakterystykę energetyczną budynku,
  • zalecenia określające zakres i rodzaj robót budowlano-instalacyjnych, które poprawią charakterystykę energetyczną budynku lub jego części,
  • oświadczenie osoby sporządzającej świadectwo, że dokument ten został wpisany do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków.

Dzięki temu właściciel, najemca lub użytkownik nieruchomości może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania. Informacje zawarte w świadectwie energetycznym trafiają do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem wymaganym od 2009 roku dla nowych nieruchomości i powstaje na etapie projektowania budynku. Nowe przepisy nakładają obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego na wszystkie budynki, niezależnie od daty ich budowy. Od 28 kwietnia 2023 roku obowiązek ten dotyczy również budynków poddanych termomodernizacji, a także nieruchomości, które są sprzedawane lub wynajmowane.

Certyfikat energetyczny określa zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, ciepłej wody, klimatyzacji i oświetlenia, co pozwala oszacować koszty utrzymania nieruchomości. Koszt wyrobienia certyfikatu zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar budynku czy położenie geograficzne, i może wynosić od 400 złotych do ponad 1000 złotych.

Sprzedaż mieszkania a świadectwo energetyczne

Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedający nieruchomość są zobowiązani do przekazania nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej, aby kupujący miał informacje na temat zapotrzebowania na energię oraz kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Certyfikat energetyczny powinien zostać przekazany wraz z umową sprzedaży lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

To dobry krok dla przyszłych nabywców, ponieważ posiadanie świadectwa energetycznego może pomóc w dokonaniu bardziej świadomego wyboru pod kątem ekonomicznym. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie, kupujący będą mieli wiedzę na temat zużycia energii i kosztów związanych z ogrzewaniem, wentylacją czy oświetleniem.

Wynajem mieszkania a świadectwo energetyczne

Właściciele mieszkań wynajmujących swoje nieruchomości przed wejściem w życie nowych przepisów nie będą musieli uzupełniać swoich umów najmu o świadectwo energetyczne. Obowiązek sporządzenia takiego świadectwa będzie dotyczył tylko umów zawartych po wejściu w życie ustawy.

Właściciele, którzy obecnie wynajmują swoje mieszkania, nie będą musieli generować dodatkowych kosztów na wykonanie świadectwa energetycznego, jednakże w przypadku wynajmowania nieruchomości w przyszłości, będą musieli je przedstawić nowemu najemcy. To ważna informacja dla właścicieli mieszkań, którzy obawiają się, że wprowadzenie nowych przepisów może negatywnie wpłynąć na koszty najmu i obciążenia finansowe.

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wystawiane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia w zakresie budownictwa. Aby uzyskać ten dokument, należy skontaktować się z osobą lub firmą oferującą usługi sporządzania świadectw energetycznych. Pełną listę specjalistów uprawnionych do wystawiania tego typu dokumentów można znaleźć w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków.

Koszt uzyskania świadectwa energetycznego zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość budynku i jego przeznaczenie, stopień skomplikowania bryły, zastosowane instalacje oraz dostępność dokumentacji technicznej. W zależności od regionu Polski, cena może wynosić od 400 zł do nawet 1000 zł i więcej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version