Od 28 kwietnia 2023 roku każdy właściciel mieszkania lub domu musi posiadać świadectwo energetyczne, które określa efektywność energetyczną danego obiektu. Dokument ten jest obowiązkowy przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, ale także w przypadku planowanej modernizacji lub remontu budynku.

Świadectwo energetyczne ważne jest przez 10 lat od daty jego wydania. Właściciele, którzy nie posiadają tego dokumentu lub posiadają nieważne świadectwo, mogą zostać ukarani grzywną.

Kary za brak świadectwa energetycznego są uzasadnione potrzebą dbania o środowisko naturalne oraz zmniejszania kosztów eksploatacji nieruchomości. Właściciele nieruchomości powinni zatem wziąć ten obowiązek na poważnie i zatroszczyć się o uzyskanie ważnego świadectwa energetycznego dla swojego domu lub mieszkania.

Świadectwa energetyczne obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 roku

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii od dnia 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej, wynikające z prawa europejskiego, staje się obowiązkowe także w Polsce. Chodzi o to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię w danym budynku czy lokalu. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii.

Jak długo jest ważne świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Jednak jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii  świadectwo charakterystyki energetycznej wydane przed 28 kwietnia 2023 r. pozostaje ważne przez okres, na jaki zostały sporządzone. Świadectwo straci ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostanie przeprowadzony remont, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub  jego części. Dotyczy to np. wymiany okien, instalacji grzewczej, docieplenie budynku.

Kto NIE MUSI posiadać świadectwa energetycznego?

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) „na własny użytek”. Oznacza to, że nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować.

  1. Właściciele nieruchomości jednorodzinnych, które nie są przeznaczone do sprzedaży lub wynajmu.
  2. Nieruchomości, które są objęte programami rządowymi dotyczącymi remontów energetycznych.
  3. Nieruchomości, które są objęte ochroną konserwatorską lub znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej.
  4. Nieruchomości, które mają mniejszą powierzchnię niż 50 m².
  5. Nieruchomości, które są używane przez okres krótszy niż 4 miesiące w roku.

Właściciele nieruchomości, którzy nie spełniają tych wymagań, powinni postarać się o świadectwo energetyczne, aby uniknąć wysokich kar.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Na koszt świadectwa charakterystyki energetycznej wpływa wielkość lokalu, jego przeznaczenie, a także lokalizacja i skomplikowanie projektu.
Szacuje się, że cena świadectwa energetycznego wynosi średnio od 300 do 1000 złotych.
W przypadku budynków, w których w sensie prawny nie wyodrębniono lokali, należy liczyć sie z wyższymi kosztami.

Jak długo świadectwo energetyczne jest ważne?

Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Jednak jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii  świadectwo charakterystyki energetycznej wydane przed 28 kwietnia 2023 r. pozostaje ważne przez okres, na jaki zostały sporządzone.

Świadectwo straci ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostanie przeprowadzony remont, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub  jego części. Dotyczy to np. wymiany okien, instalacji grzewczej, docieplenie budynku.

Kary za brak świadectwa energetycznego?

Ponieważ świadectwa charakterystyki energetycznej staną się obowiązkowe należy liczyć się z kontrolami oraz karami. Kto w momencie sprzedaży nieruchomości lub wynajmu nie przedstawi świadectwa musi liczyć się z karą do 5000 złotych. 

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version