Świadectwo energetyczne to dokument, który określa efektywność energetyczną budynku. Jest to dokument obowiązkowy w Polsce, który musi być wygenerowany przez rzeczoznawcę energetycznego dla każdego budynku lub jego części, który jest przeznaczony do użytkowania przez ludzi, niezależnie od tego, czy jest to budynek mieszkalny, użyteczności publicznej czy przemysłowy.

Świadectwo energetyczne zawiera informacje o zużyciu energii w budynku, a także o ilości emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery. Dokument ten informuje o stanie technicznym budynku oraz o sposobie jego użytkowania i eksploatacji. Na podstawie informacji zawartych w świadectwie energetycznym, można dokonać oceny opłacalności inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynku, co pozwala na oszczędność energii i kosztów związanych z jej zużyciem.

W Polsce, świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od dnia jego wydania. Od 2023 roku, w związku z wejściem w życie nowych przepisów, wymagania dotyczące świadectw energetycznych zostaną zaostrzone. Będą musiały być uwzględnione w nich informacje o zużyciu energii przez urządzenia elektryczne, a także o możliwościach ich wymiany na bardziej energooszczędne.

Świadectwo energetyczne 2023. Co to za dokument?

Świadectwo energetyczne będzie wymagane od 28 kwietnia. W tym dokumencie zawarte są informacje dotyczące zapotrzebowania nieruchomości na energię.

Pod tym pojęciem ukrywa się nie tylko prąd. Zapotrzebowanie obejmuje również między innymi ogrzewanie czy też wentylację.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego – podaje tymczasem Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Kary za brak świadectwa energetycznego

Przypomnijmy, że dotychczas świadectwa energetyczne były wymagane tylko dla nowo wybudowanych domów i mieszkań, a także dla budynków, które zostały wybudowane lub poddane poważnej przebudowie po 2009 roku. Od 28 kwietnia 2023 roku będzie to jednak obowiązkowe dla każdej nieruchomości, bez względu na jej wiek.

Warto dodać, że kary za brak świadectwa energetycznego będą wysokie. Dotychczasowa kara za brak świadectwa wynosiła 10 tys. złotych, ale zgodnie z nowymi przepisami, kary te mogą wzrosnąć. Właściciele nieruchomości, którzy chcą uniknąć niepotrzebnych kar, powinni więc zadbać o to, by ich nieruchomość była objęta świadectwem energetycznym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version