Pełnomocnik prezesa Rady Ministrów zapowiada, że nie będzie już potrzeby zgłaszania zgonu w urzędzie stanu cywilnego. To wynika z planowanej nowelizacji tzw. Prawa pogrzebowego, która ma trafić do Rady Ministrów. To pierwsza tak duża zmiana w tym prawie od stu lat.

Aktualnie prace nad nowelizacją aktów prawnych związanych z tzw. prawem pogrzebowym przechodzą do kluczowej fazy legislacyjnej. W ciągu najbliższych dni projekt nowych przepisów ma być przedłożony do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

Nowe prawo pogrzebowe przyniesie wiele korzystnych zmian dla obywateli, w tym możliwość załatwiania wielu spraw związanych z pogrzebem drogą internetową.

– Nie będzie już konieczności zgłaszania zgonu w urzędzie stanu cywilnego, zamiast karty zgonu będziemy mogli się posługiwać numerem jak przy e-recepcie – ale też łatwiej będzie odszukać grób osoby bliskiej – wylicza w portalu Prawo.pl Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów, który z ramienia rządu zajmuje się koordynacją prac nad nowelizacją prawa pogrzebowego.

Pełnomocnik prezesa Rady Ministrów zapowiedział również, że nowe przepisy wpłyną na obniżenie opłat na cmentarzach. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe dzięki ułatwieniu lokalizowania kolumbariów na cmentarzach oraz wdrożeniu systemu elektronicznych powiadomień o terminie opłacenia grobu. Dzięki temu proces zarządzania grobami i kolumbariami będzie bardziej przejrzysty i efektywny, co ostatecznie pozwoli na zmniejszenie kosztów związanych z pochówkiem.

Według Labudy, który został zacytowany przez portal Prawo.pl, nowa ustawa prawo pogrzebowe ureguluje wszystkie istotne kwestie w sposób właściwy, co umożliwi zlikwidowanie zbędnych procedur dla obywateli i administracji, a te, które pozostaną, zostaną uprościć. Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów podkreśla, że mimo wprowadzenia zmian, podstawowe kwestie, takie jak prawo do grobu, pozostaną bez zmian, ale zostaną zapisane wprost w ustawie, aby obywatele nie musieli sięgać do orzeczeń sądów w celu poznania swoich praw.

Nowelizacja Prawa pogrzebowego oznacza również zmiany dla przedsiębiorców.

– Po stronie branży pogrzebowej chcemy, aby ten szczególny rodzaj działalności był wykonywany w sposób bezpieczny pod kątem sanitarnym, ale i etycznym. Stąd proponujemy wprowadzenie rejestru przedsiębiorców pogrzebowych, w którym każdy będzie mógł sprawdzić, czy dana firma prowadzi działalność w sposób legalny i pod kontrolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej – dodaje Wojciech Labuda.

Jak donosi portal Prawo.pl, rząd planuje również uregulowanie kwestii środowiskowych dotyczących krematoriów, co dotąd było całkowicie pomijane. Celem jest zapewnienie, że szkodliwe substancje, takie jak rtęć, pyły czy tlenek węgla, nie będą emitowane do powietrza.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version