W Polsce trwają dyskusje na temat wprowadzenia dodatkowych świadczeń finansowych dla seniorów. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie specjalnego zasiłku dla osób starszych, które pozostają w długoletnim związku małżeńskim, zwany programem Małżeństwo plus. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród seniorów oraz polityków, w tym byłej minister rodziny – Elżbiety Rafalskiej.

Wprowadzenie programu Małżeństwo plus ma na celu docenienie i wsparcie par, które przez długi czas tworzą trwałe i zgodne zasady życia razem. Jeśli plany te zostaną zrealizowane, to seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze, co z pewnością poprawi ich sytuację finansową.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi już analizy dotyczące wprowadzenia programu Małżeństwo plus oraz innych możliwych form wsparcia dla seniorów. W najbliższym czasie można spodziewać się decyzji na temat wprowadzenia tych zmian i szczegółów dotyczących ich realizacji.

Wprowadzenie dodatkowych świadczeń finansowych dla seniorów to ważna kwestia społeczna, ponieważ wiele osób starszych w Polsce boryka się z problemami finansowymi. Dlatego też, wdrażanie programów wsparcia dla seniorów jest bardzo ważne i powinno być kontynuowane w przyszłości.

Nowe świadczenie dla seniorów

Jak pokazują badania, w tym autorów inicjatywy, małżeństwa z tak dużym stażem w Polsce należą do grupy najmniej majętnych i borykających się ze sporymi problemami, w tym zdrowotnymi, które łatwiej byłoby rozwiązywać nawet przy takim wsparciu finansowym, które z kolei dla budżetu państwa nie byłoby dodatkowym wydatkiem istotnej wagi.v

Jak wygląda sytuacja małżeństw w Polsce? Średnia wieku osób rozwodzących się w Polsce to 42 lata w przypadku mężczyzn i 38 w przypadku kobiet. Coraz mniej osób bierze śluby, coraz więcej jednak się rozwodzi. W 2019 r. zawarto w Polsce 185 tys. małżeństw, w 2020 było to tylko 145 tysięcy. To najmniej od 30 lat.

Kiedy 500 plus dla małżeństw mogłoby zacząć być wypłacane?

Zgodnie z procedurami legislacyjnymi, aby projekt ustawy stał się oficjalnym dokumentem prawnym, musi on najpierw trafić do marszałka Sejmu. Następnie, posłowie decydują o jego dalszym losie podczas głosowania. Jeśli większość posłów nie odrzuci projektu, zostanie on skierowany do komisji sejmowej, gdzie będzie przygotowywany do uchwalenia przez Sejm.

Warto zauważyć, że projekt ustawy może mieć charakter poselski lub rządowy. W pierwszym przypadku trafia on od razu do Sejmu, natomiast w drugim, po przygotowaniu i konsultacjach, decyzję o skierowaniu projektu do Sejmu podejmuje Rada Ministrów. W obu przypadkach proces legislacyjny wymaga uwzględnienia różnych czynników, w tym opinii ekspertów, interesów społecznych oraz działań innych podmiotów rządowych i nie-rządowych.

Nowy zasiłek dla seniorów w długoletnim związku małżeńskim. Komu się należy?

Autorzy obywatelskiej petycji, która znajduje się już w Sejmie, nie przedstawili propozycji szczegółowych rozwiązań. W tej kwestii można jedynie odwołać się do dokumentu sprzed dwóch lat, który wtedy trafił do prezydenta.

Autorzy tamtej propozycji wnosili, by 500 plus dla małżonków było przyznawane po osiągnięciu 50-letniego stażu, a jego wysokość wynosiła 500 zł miesięcznie, ale z upływem lat byłaby coraz wyższa.

Dodatkowe 500 zł dla małżeństw: kiedy nowe przepisy

Aby wprowadzić projekt w życie, konieczne jest uchwalenie ustawy, która może być nowa lub uzupełnić istniejące już przepisy dotyczące polityki senioralnej. Komisja zajmująca się petycjami zasugerowała, że należy określić, ile małżeństw ze stażem wieloletnim jest w Polsce oraz jakie będą koszty realizacji projektu dla budżetu państwa. To zadanie leży w gestii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Następnie, odpowiedni akt prawny przygotowany przez ministerstwo pod przewodnictwem Marleny Maląg, po zatwierdzeniu przez rząd, lub jako projekt poselski, powinien trafić do Sejmu i odbyć standardową drogę legislacyjną. Dopiero wtedy zostaną ustalone szczegóły dotyczące konkretnych rozwiązań.

Programy dla seniorów, które już obowiązują. Lista

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma dla seniorów całą gamę świadczeń. Poza emeryturami i ubezpieczeniem społecznym są to m.in.:

  • Program Opieka 75+. Opieka 75+ to program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla osób w wieku powyżej 75 lat, w miejscach ich zamieszkania.
  • Program wieloletni na rzecz Osób Starszych „Aktywni plus” na lata 2021–2025.
  • Program wieloletni „Senior plus” na lata 2021-2025. Program jest kontynuacją programu wieloletniego „Senior plus” na lata 2015–2020. Zakłada wspieranie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie realizacji zadań własnych, polegających na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior plus”. Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym, poprzez dofinansowanie rozbudowy infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior plus”, tj. wsparcie działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior plus” i Klubów „Senior plus”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

2 komentarze

  1. Ten pomysł jest bardzo krzywdzący dla osób które przeżyły razem np 45 lat i zostały same na skutek śmierci małżonka. Na pewno im jest trudniej i to im bardziej należy się pomoc.

  2. Tak to jest prawda każdy by chciał mieć długo letnie pożycie w związku wdowa,wdowiec powinien dostać bo to jest losowe nieszczęście.

Napisz Komentarz

Exit mobile version