Pozostało mniej niż dwa miesiące, aby skorzystać z dodatku na prąd. Osoby, które tego nie zrobią, będą musiały się przygotować na znaczny wzrost rachunków za energię elektryczną. W Polsce temat cen energii przez pewien czas ucichł, jednak rząd szykuje nowe płatności i znaczne podwyżki, co spowoduje powrót do dyskusji na ten temat z podwójną siłą.
Warto pamiętać, że podejmowane przez rząd działania będą miały duży wpływ na wysokość rachunków za energię elektryczną i konieczne jest śledzenie najnowszych informacji w tej kwestii.
Jak sięgnąć po dodatek na prąd?
Zbliża się koniec okresu, w którym można złożyć oświadczenie o zamrożeniu cen prądu, aby móc korzystać z dodatku na prąd. Jeśli ktoś nie złoży odpowiedniego pisma, to będzie musiał liczyć się z tym, że jego rachunki za energię będą znacząco wyższe. Rząd wprowadził dodatek na prąd w celu łagodzenia skutków wzrostów cen energii, które miały miejsce w ostatnich latach.
Ochrona przysługująca każdemu obywatelowi na ten rok wynosi 2,0 kWh i pozwala na korzystanie z niższych rachunków za energię do tej wartości zużycia w ciągu roku. Jednakże, dla przeciętnej rodziny w Polsce jest to niewystarczająca ilość energii, aby zmieścić się w takim limicie, dlatego trzeba uważać na swoje zużycie energii.
W przypadku przekroczenia tej wartości, ceny energii będą znacząco wyższe, a brak oświadczenia o zamrożeniu cen prądu tylko pogorszy sytuację. Warto więc pamiętać o terminie i złożyć odpowiednie pismo, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.
Termin na złożenie wniosku o wyższy limit zużycia energii elektrycznej zbliża się nieubłaganie. Osoby, które nie złożą stosownego pisma, będą musiały liczyć się z wyższymi rachunkami za zużycie energii. Wyższy limit przysługuje gospodarstwom domowym z osobami niepełnosprawnymi, rodzinom z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnikom. Gospodarstwa domowe z niepełnosprawnościami mogą liczyć na limit do 2,6 tys. kWh rocznie, a rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy do 3 tys. kWh rocznie.
Warto również pamiętać, że osoby, które zmniejszą swoje zużycie energii o co najmniej 10% w okresie między 1 października 2022 a 31 grudnia 2023 roku w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku, otrzymają upust. W 2024 roku sprzedawca energii elektrycznej zaoferuje im rabat w wysokości 10% kosztów energii z okresu październik 2022 – grudzień 2023.
Rachunki przypomną o kryzysie Polakom
Program ochrony cen prądu w Polsce ma na celu pomóc rodzinom i gospodarstwom domowym w oszczędzaniu na rachunkach za energię elektryczną. Ochrona ta dotyczy zużycia energii w granicach 2,0 kWh rocznie dla każdego obywatela. Osoby, które potrzebują większych limitów, jak na przykład osoby z niepełnosprawnościami, rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy, mogą otrzymać wyższe limity zużycia energii. Jednakże dla przeciętnej rodziny w Polsce 2,0 kWh rocznie to zbyt mało i praktycznie niemożliwe jest, aby zmieścić się w takim limicie.
Dlatego też program ochrony cen prądu zachęca do składania oświadczeń o zamrożeniu cen prądu, aby skorzystać z wyższych limitów. Ci, którzy nie złożą odpowiedniego pisma, będą musieli liczyć się z tym, że ich rachunki poszybują w górę już niebawem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeśli ktoś zdoła zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 10% w porównaniu z poprzednim rokiem, otrzyma upust w postaci 10% kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 – grudzień 2023.
Jednakże, program ochrony cen prądu budzi kontrowersje i krytykę. Wiele osób uważa, że limity są zbyt niskie i praktycznie niemożliwe do osiągnięcia. Ponadto, niektórzy zarzucają rządowi, że program ten powstał w kontekście zbliżających się wyborów, aby zdobyć poparcie społeczne. Bez względu na to, czy program ochrony cen prądu faktycznie pomoże rodzinom i gospodarstwom domowym w oszczędzaniu na rachunkach, wciąż pozostaje ważnym tematem dyskusji społecznej.