UBS, szwajcarski bank, który przejął konkurenta Credit Suisse, planuje zwolnić około 36 tysięcy pracowników. W Polsce Credit Suisse zatrudnia ponad 6 tysięcy pracowników, przede wszystkim we Wrocławiu. Pracownicy twierdzą, że w oddziale panuje atmosfera strachu i niepewności, ale ani Credit Suisse, ani UBS nie ujawniają szczegółów dotyczących redukcji etatów.

POLECAMY: Bank Morgan Stanley planuje zwolnić około trzech tysięcy pracowników

Portal Money.pl informuje, że Credit Suisse zatrudnia w Polsce ponad 6 tysięcy osób, głównie we Wrocławiu, jednak nieznane są szczegóły dotyczące redukcji etatów i ile pracowników straci pracę. Według Business Insider, pracownicy banku są niepewni co do swojej przyszłości, a na spotkaniach z kierownictwem pada jedynie stwierdzenie, że na ten moment brak jest konkretnych informacji. Jeden z pracowników powiedział, że nie było żadnych twardych deklaracji co do losów zatrudnienia.

Według rozmów przeprowadzonych przez dziennikarzy Business Insider z pracownikami Credit Suisse, wielu z nich dowiedziało się o fuzji z mediów, a nie od swoich przełożonych. W polskim oddziale banku panuje napięta atmosfera, a większość pracowników poszukuje nowych możliwości zatrudnienia – twierdzą informatorzy.

W niedzielę 19 marca 2023 Europejski Bank Centralny (EBC) oraz banki centralne Stanów Zjednoczonych (Fed), Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanady i Szwajcarii ogłosiły wprowadzenie programu, który ma na celu zapobieganie panice na rynkach finansowych. Zgodnie z tym programem, banki będą mogły codziennie, a nie tylko co tydzień, pozyskiwać amerykańskie dolary na aukcjach.

Wspólny komunikat banków centralnych został wydany po upublicznieniu informacji o planowanej przez UBS przejęciu Credit Suisse, zagrożonego upadłością konkurenta. Zaniepokojenie na rynkach finansowych wzrosło, gdyż obawiano się, że niepowodzenie w ratowaniu drugiego co do wielkości banku w Szwajcarii mogłoby wywołać chaos na rynkach finansowych. Banki centralne postanowiły zatem wprowadzić program mający na celu zmniejszenie ryzyka paniki na rynkach finansowych.

Pogłębienie problemów Credit Suisse, banku o zasięgu globalnym, wpisuje się w szerszy kontekst perturbacji na światowym rynku finansowym, które pojawiły się po niedawnym upadku amerykańskiego Silicon Valley Bank. Wiele instytucji finansowych zaczęło odczuwać skutki kryzysu, który wywołał upadek banku, co wpłynęło negatywnie na ogólną sytuację w sektorze finansowym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version