Mięso z probówki, czyli mięso wyhodowane w laboratorium, bez konieczności hodowli zwierząt, stało się jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w dziedzinie żywności i rolnictwa. Teraz jednak, po wielu latach badań i rozwoju technologicznego, mięso z probówki jest gotowe na komercyjne wprowadzenie na rynek, w tym do Polski.

Ta nowa forma mięsa jest wyhodowana z komórek zwierzęcych, które są pobierane z żywych zwierząt, ale nie ma potrzeby hodowli całości zwierzęcia. Komórki te są następnie hodowane w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, bez konieczności stosowania antybiotyków, hormonów czy innych substancji, które często są stosowane w przemyśle mięsnym.

Mięso z probówki ma potencjalnie wiele korzyści, w tym ograniczenie ilości emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie potrzeby hodowli zwierząt, a co za tym idzie, zmniejszenie potrzeby stosowania antybiotyków i hormonów, które mają negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.

Pomimo tych korzyści, wprowadzenie mięsa z probówki na rynek spotyka się z pewnymi trudnościami. Jedną z nich jest cena, która wciąż jest znacznie wyższa niż tradycyjne mięso, ale z czasem może się to zmienić wraz z rozwojem technologii i skalą produkcji. Inną kwestią jest zaakceptowanie przez konsumentów tej nowej formy mięsa, która wciąż budzi wiele kontrowersji i wątpliwości.

Wprowadzenie mięsa z probówki do Polski może być ważnym krokiem w rozwoju nowoczesnej i zrównoważonej produkcji żywności. Jednak, zanim mięso z probówki stanie się powszechne w Polsce, będzie potrzebna szeroka debata społeczna, aby wyjaśnić korzyści i ryzyka związane z tą technologią i przekonać konsumentów do jej zaakceptowania.

Polska firma rozpoczyna hodowlę mięsa z probówki

LabFarm to pierwsza firma w Polsce, która postanowiła podjąć się hodowli i wprowadzenia do obrotu mięsa z probówki. Trwają prace nad wyhodowaniem komórek mięsa drobiowego.

Laboratorium, które mieści się na warszawskim Wilanowie, powstało z inicjatywy Jarosława Krzyżanowskiego, który jest twórcą drobiarskiej grupy KPS, oraz Wiesława Macherzyńskiego, pełniącego w LabFarm funkcję COO, podaje serwis rp.pl. W swoich szeregach firma ma też pasjonatów i doświadczonych naukowców. 

Przedsiębiorstwo uruchomiło laboratorium w grudniu zeszłego roku. Pierwszym etapem projektu hodowli mięsa pobranego od żywego zwierzęcia są prace badawcze. Mają one trwać dwa lata, informuje money.pl. W trakcie prac badawczych naukowcy mają zamiar przeprowadzić hodowlę komórek mięsa w bioreaktorach o pojemności do 200 l. 

Wszystko rozpocznie się od pobrania komórek od starannie dobranego zwierzęcia. Potrzebny jest tłuszcz, mięśnie i inne komórki. Pobrana próbka zostanie przetestowana i wyselekcjonowane zostaną komórki, które idealnie nadadzą się do wyhodowania z nich pełnowartościowego i etycznego mięsa – czytamy

Poza tym specjaliści będą mieli za zadanie opracowanie procedur niezbędnych do tego, aby humanitarną hodowlę rozwinąć na skalę przemysłową.

– Mięso komórkowe pojawi się na sklepowych półkach i talerzach Polaków — twierdzi Wiesław Macherzyński.

Kolejnym etapem działania firmy ma być utworzenie centrum badawczego nowoczesnych technologii. Ma ono stanąć w Pionkach, a linia pilotażowa miałaby ruszyć w 2025 r. Jak powiedział Wiesław Macherzyński w rozmowie z PAP, kolejny etap prac będzie w dużej mierze uzależniony od efektów aktualnie prowadzonej fazy badawczej. 
 

Spółka informuje, że pozyskane w humanitarny sposób komórki do hodowli mięsa trafią do bioreaktora, gdzie panują specjalne warunki sprzyjające ich wzrostowi. Na początku firma chce przetestować hodowlę komórek drobiowych. Tak pozyskiwane mięso ma być wzbogacone o odpowiednie substancje odżywcze, a do tego nie będzie związane z koniecznością utylizacji produktów ubocznych, takich jak kości, pióra czy skóry.

Wiesław Macherzyński podkreśla, że cena mięsa komórkowego już spadła do 28 dolarów, a w przyszłości będzie taniej.

– Mięso komórkowe, to produkt dobry dla wszystkich. Dla ludzi, zwierząt i dla planety — wskazuje.

Polacy chcą spróbować mięsa z probówki

Ok. 34 proc. ankietowanych Polaków jest zdania, że hodowla zwierząt powinna zostać ograniczona ze względu na jej skutki dla środowiska i klimatu, a 63 proc. respondentów potwierdziło, że spróbowałoby mięsa komórkowego, podaje money.pl. Dyrektor Macherzyński powołał się ponadto na raport Atlas Zwierząt 2022. Wynika z niego, że wśród osób w przedziale wiekowym 18-24, całkowicie bezmięsną dietę deklaruje 10 proc. 

Poza tym aż 27 proc. badanych oświadcza, że być może w przyszłości ograniczy spożycie mięsa. Całkowitą rezygnację z takiej formy jedzenia zakłada 4 proc. Współczucie dla zwierząt oraz przeświadczenie, że ograniczenie spożycia mięsa jest sprzyjające dla dbania o klimat, wyraża odpowiednio 74 proc. i 72 proc. wegetarian i wegetarianek oraz 48 proc. i 40 proc. osób ograniczających spożycie mięsa.

W krajach rozwijających się rośnie natomiast popyt na mięso ze względu na rosnącą populację. Sprawi to, że globalnie popyt na mięso wzrośnie o 73 proc. do roku 2050. Branża rolno-spożywcza będzie musiała więc nawet dwukrotnie zwiększyć swoją wydajność, żeby sprostać takim wyzwaniom. Produkcja mięsa wraz z uprawą paszy zajmuje ok. 80 proc. całkowitych gruntów rolnych i odpowiada za 1/5 wszystkich gazów cieplarnianych wytwarzanych przez ludzkość

Jak obliczył Marco Springmann, naukowiec z Uniwersytetu w Oksfordzie, przejście na dietę roślinną mogłoby zmniejszyć w skali globalnej emisje gazów cieplarnianych pochodzących z rolnictwa nawet o 73%. Mięso z probówki może być więc odpowiedzią na zapotrzebowanie na ten rodzaj posiłku, przy jednoczesnym ograniczeniu zniszczeń klimatu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

  1. Wypisdolic gnoi od Gatesa. To on hoduje w Ameryce południowej padlinę plastikową. Niech te koszerne żrą pcv i robaki . Coorvy gudłaje

Napisz Komentarz

Exit mobile version