Według Ministerstwa Finansów, ponad milion Polaków będzie zmuszonych do zapłaty dodatkowych kwot podatkowych do Skarbowego. W niektórych przypadkach będzie to kwota średnio wynosząca 6 tysięcy złotych, ale w zależności od sytuacji, może być to także wyższa lub niższa suma.

Ministerstwo oszacowało, że całkowita suma do zwrotu wynosi około 7 milionów złotych.

Skarbówka czeka na pieniądze Polaków. Średnia dopłata to 6 tys. zł

Blisko 1,2 miliona Polaków będzie musiało zwrócić pieniądze do skarbówki, ponieważ w wyniku wprowadzenia Polskiego Ładu doszło do nieprawidłowego naliczania zaliczek na podatek dochodowy przez pracodawców. W konsekwencji, zaliczki były pobierane w zbyt niskiej wysokości, co skutkowało niedopłatami do podatku.

Według Ministerstwa Finansów, łącznie około 7 milionów złotych będzie musiało zostać zwróconych. W niektórych przypadkach, zwrot będzie sięgał średnio około 6 tysięcy złotych, ale warto podkreślić, że kwoty te będą zróżnicowane w zależności od konkretnych sytuacji podatników.

Nie każdy zobowiązany do zwrotu kwoty będzie musiał uiścić wysoką sumę. Wielu podatników będzie musiało zapłacić jedynie symboliczną kwotę, podczas gdy inni będą zmuszeni do uiszczenia znacznie wyższej kwoty. Warto zaznaczyć, że skarbówka poinformowała o tym problemie i już teraz pracuje nad rozwiązaniem sytuacji, aby wszyscy podatnicy mogli w sposób sprawiedliwy i bezproblemowy uregulować swoje zobowiązania podatkowe.

Kto musi oddać pieniądze skarbówce? Są emeryci

Osoby z dochodem przekraczającym próg 120 tys. zł, a także pracownicy, którzy byli objęci starymi zasadami naliczania zaliczek na podatek dochodowy, będą musieli zwrócić pieniądze do skarbówki. Wszystko to z powodu zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie, które spowodowały błędy w rozliczeniach podatkowych.

W sumie do zwrotu jest około 7 mln zł, a zobowiązani do zwrotu to blisko 1,2 mln Polaków. Choć dla większości osób zwracana kwota będzie symboliczna, niektórzy będą musieli uiścić nawet kilka tysięcy złotych.

Wśród zobowiązanych są również emeryci pracujący na etacie oraz osoby z wieloma źródłami dochodu. Należy jednak pamiętać, że wysokość zwracanej kwoty zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i może znacznie się różnić w zależności od konkretnego przypadku.

Nie masz pełnej kwoty dla skarbówki? Oto co możesz zrobić

Może się zdarzyć tak, że podatnicy nie będą w stanie od razu zapłacić pełną kwotę do skarbówki zwłaszcza, jeśli zwrot będzie naliczany w tysiącach. Co należy wtedy zrobić? Na pewno nie zaciągać zobowiązań, którymi będziemy chcieli je spłacić, tylko… złożyć wniosek do właściwego dla podatnika Urzędu Skarbowego o rozłożenie należności podatkowych na raty. Można to zrobić na kilka sposobów: 

  • Wniosek możemy złożyć osobiście
  • Wniosek można złożyć elektronicznie, np. za pomocą Profilu Zaufanego

W przypadku złożenia wniosku o rozłożenie zobowiązań na raty w związku z koniecznością zwrotu nadpłaty podatku, Urząd Skarbowy będzie dokładnie analizował sytuację majątkową wnioskodawcy przed podjęciem decyzji. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, zostaną ustalone terminy spłaty rat, których liczba będzie zależna od wysokości zobowiązania.

Niemniej jednak, nie każdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, ponieważ skarbówka będzie badać sytuację majątkową i dochodową podatnika, a także jego rodzinę. W niektórych przypadkach rozłożenie na raty nie będzie miało sensu, a podatnik będzie musiał uregulować zobowiązanie w całości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version