W Głubczycach (woj. opolskie) w piątek zdemontowano pomnik upamiętniający wdzięczność dla Armii Czerwonej, który znajdował się na rogu ul. Marii Skłodowskiej-Curie i ul. Żeromskiego.

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w dniu 5 maja 2023 roku o godzinie 8:30 w Głubczycach (woj. opolskie) zdemontowano „pomnik wdzięczności Armii Czerwonej” znajdujący się na rogu ul. Marii Skłodowskiej-Curie i ul. Żeromskiego. Pomnik ten, wzniesiony w 1945 roku, upamiętniał 676 żołnierzy Armii Czerwonej 1 Frontu Ukraińskiego, którzy zginęli w marcu 1945 roku podczas walk o miasto. Jednak na podstawie dokumentacji Polskiego Czerwonego Krzyża ustalono, że w 1952 roku przeprowadzono całościowe ekshumacje szczątków żołnierzy Armii Czerwonej i nie pozostawiono żadnych miejsc pochówku na terenie Głubczyc.

“Rok 1945 w Polsce, na Opolszczyźnie, w innych regionach, nie był rokiem starcia zniewolicieli z wyzwolicielami. Nie był rokiem starcia dobra ze złem, ale był rokiem starcia zła ze złem, zniewolicieli ze zniewolicielami, niezależnie od tego, czy byli to niemieccy narodowi socjaliści czy sowieccy komuniści. Od roku 1939 chcieli zniszczyć Polskę, chcieli zniszczyć Europę Środkową. W roku 1939 i w roku 1945” – mówił podczas briefingu prezes IPN.

“Dlatego takie obiekty propagandowe nie mogą stać w przestrzeni wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski, bo to nie jest pomnik. To jest obiekt. Pomnik musi bowiem nosić w sobie walory historyczności, naukowości albo walory estetyczne. On jest ahistoryczny, bo odnosi się do wydarzeń, których nie było, bo w roku 1945 wyzwolenia i bohaterów z Armii Czerwonej nie było. On nie wytrzymuje zderzenia z naukowymi faktami, ale jest też nieestetyczny, jest obdrapany z symboli sowieckiego komunizmu, tak jak obdrapana z prawdy jest dzisiaj sowiecka propaganda” – podkreślił dr Karol Nawrocki.

Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, Adam Siwek, przypomniał, że Instytut Pamięci Narodowej kontynuuje swoją misję rozpoczętą w 2022 roku, polegającą na wykonywaniu ustawy o zakazie propagowania komunizmu i innych ustrojów totalitarnych. Siwek podkreślił, że dotychczas udało się usunąć 28 sowieckich obiektów propagandowych, z czego 7 zostało zdemontowanych przez samorządy. Dyrektor IPN wyjaśnił, że nie niszczą historii, ale stawiają na przywracanie prawdziwej historii i pamięci.

Sprawę rozbiórki pomnika skomentowała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, stwierdzając, że zburzenie pomnika pochwalnego Armii Czerwonej w Polsce, powiedziała, że polskie władze są „niewdzięczne”.

„Od tego dnia są oficjalnie 'niewdzięczni'” – napisała Zacharowa na swoim kanale w Telegramie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version