Od 4 lutego 2019 roku w Polsce przepisy dotyczące prawa jazdy uległy zmianie. Wprowadzono nowe kategorie prawa jazdy oraz konieczność wymiany niektórych dokumentów. Jednym z najważniejszych aspektów tych zmian jest fakt, że bezterminowe prawo jazdy zostało uznane za nieaktualne i musisz je wymienić na dokument ważny na 15 lat. W poniższym artykule opiszemy, co dokładnie oznaczają te zmiany i jakie kroki musisz podjąć, aby spełnić nowe wymagania.

Co oznacza bezterminowe prawo jazdy?

Bezterminowe prawo jazdy było jednym z symboli polskiej niepodległości. Był to dokument wydawany na całe życie i nie podlegał wymianie, chyba że został skradziony, zagubiony lub zniszczony. Jednak w związku z nowymi przepisami dotyczącymi prawa jazdy, bezterminowe dokumenty stały się nieaktualne i muszą być wymienione na nowe, ważne na okres 15 lat.

Dlaczego bezterminowe prawo jazdy musi być wymienione?

Jednym z powodów wprowadzenia nowych przepisów dotyczących prawa jazdy była potrzeba zharmonizowania polskiego prawa jazdy z europejskimi standardami. Nowe dyrektywy Unii Europejskiej wymagają wymiany prawa jazdy co 15 lat, co oznacza, że polskie bezterminowe dokumenty są niezgodne z tymi wymaganiami.

Kto musi wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Wszyscy posiadacze bezterminowego prawa jazdy muszą wymienić swój dokument na nowy, ważny na 15 lat. Wymiana dotyczy również osób, które ukończyły 70 lat przed 19 stycznia 2013 roku i posiadają oryginalne dokumenty wydane przed tą datą. Osoby, które uzyskały prawo jazdy przed 1 stycznia 2013 roku, ale nie ukończyły 70 lat przed 19 stycznia 2013 roku, są zwolnione z obowiązku wymiany.

Jak wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Wymiana bezterminowego prawa jazdy na nowe dokumenty ważne na 15 lat jest procesem prostym i łatwym do wykonania. Aby wymienić swój dokument, należy udać się do urzędu wojewódzkiego lub wydziału komunikacji w swoim miejscu zamieszkania. Wymiana odbywa się na podstawie wniosku oraz składanej przez wnioskodawcę fotografii.

Nowe przepisy nakładają na kierowców obowiązek wymiany prawa jazdy w ciągu 15 lat od daty wydania. Wymiana dotyczy także tych osób, które mają już bezterminowe prawo jazdy.

Dla posiadaczy prawa jazdy wydanego przed 19 stycznia 2013 roku i przedłużanego po tej dacie, termin wymiany wydłuża się do 10 lat od dnia wejścia w życie nowych przepisów.

Jakie dokumenty należy przedłożyć podczas wymiany prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy wiąże się z koniecznością złożenia wniosku oraz przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość i prawo do kierowania pojazdem. Do wymiany prawa jazdy potrzebne są:

  • aktualne prawo jazdy;
  • dowód osobisty;
  • aktualne badanie lekarskie, nie starsze niż 3 miesiące;
  • w przypadku osób, które muszą zdać egzamin na nowe prawo jazdy – zaświadczenie o ukończeniu kursu prawa jazdy.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy na nowe, obowiązkowe od 4 maja 2022 roku, jest bezpłatna dla osób, które wymieniają swoje stare prawo jazdy przed upływem 2 lat od wejścia w życie nowych przepisów, czyli przed 3 maja 2024 roku. Po upływie tego terminu koszt wymiany prawa jazdy wynosić będzie 100 złotych.

Jak przebiega wymiana prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy polega na wydaniu nowego dokumentu. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy, a następnie udać się do urzędu w celu złożenia dokumentów oraz wykonania aktualnego zdjęcia. W ciągu 30 dni od złożenia wniosku, nowe prawo jazdy zostanie przysłane na adres zamieszkania.

Od 4 maja 2022 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące wymiany prawa jazdy. Kierowcy muszą wymienić swoje prawo jazdy w ciągu 15 lat od daty wydania, a osoby posiadające bezterminowe prawo jazdy muszą je wymienić przed upływem tego terminu. Wymiana prawa jazdy polega na złożeniu wniosku i przedstawieniu dokumentów potwierdzających tożsamość i uprawnienia do kierowania pojazdami. Wymiana prawa jazdy jest bezpłatna do 3 maja 2024 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

  1. Rebeliant 80 on

    Swiat im sie tak gotuje co lato ze musza ograniczyc komunikacje pod byle pretekstem juz od stycznia beda zabierać pozwolenia od 65 roku zycia pod pretekstem badan psychologicznych Powtornych kursow po 70 roku zycia Tylko zobaczycie kto te badania zda Szacuje ze na 100% jakies 5-10 A przecierz mlodzi zdaja te ich egzaminy po 20 razy a co mowic emeryt .

Napisz Komentarz

Exit mobile version