Rozprawa przed pełnym składem Trybunału Konstytucyjnego, składającym się z co najmniej 11 sędziów, która miała odbyć się we wtorek, miała dotyczyć sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a prezydentem w kwestii ułaskawień. Niestety, rozprawa została odwołana.

POLECAMY: Kontrowersyjne zastosowanie prawa łaski przez Andrzeja Dudę. Kancelaria Prezydenta odmawia wyjaśnień

Nielegalna prezes TK Julia Przyłębska, przewodnicząca składu orzekającego, poinformowała, że na naradę przed rozprawą we wtorek stawiło się dziesięciu spośród piętnastu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Z uwagi na tę nieobecność pozostałych sędziów TK, którzy nie uznają jej prezesury, Przyłębska podjęła decyzję o odwołaniu rozprawy. Na ten moment nie jest jeszcze znany nowy termin rozprawy.

W marcu 2015 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, zastępcę Kamińskiego w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (CBA), na trzy lata więzienia za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne w tzw. „afery gruntowej” z 2007 roku. Dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA również otrzymało wyroki po 2,5 roku więzienia. Jednak przed rozpatrzeniem apelacji przez Sąd Okręgowy w Warszawie, w listopadzie 2015 roku prezydent Duda ułaskawił wszystkich czterech, co skutkowało umorzeniem postępowania sądowego.

W 2016 roku Sąd Okręgowy uchylił wyrok Sądu Rejonowego i na podstawie aktu łaski prawomocnie umorzył sprawę. Oskarżyciele posiłkowi, w tym Piotr Ryba, oskarżony o łapówkę, oraz rodzina Andrzeja Leppera, złożyli kasację do Sądu Najwyższego. Część kasacji wnosiła o zwrot sprawy do Sądu Okręgowego, prokuratura domagała się oddalenia kasacji jako „oczywiście bezzasadnych”, a obrona prosiła o pozostawienie kasacji bez rozpatrzenia.

Marszałek Sejmu zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Prezydentem RP a Sądem Najwyższym. W ramach tego sporu, TK ma odpowiedzieć na pytanie, czy Sąd Najwyższy może dokonywać wiążącej interpretacji przepisów Konstytucji w kontekście wykonywania przez Prezydenta RP prerogatywy, o której mowa w art. 139 dotyczącym prawa łaski, oraz czy można stwierdzić, czy została ona skutecznie zastosowana.

Sprawą ma zająć się pełny skład orzekający Trybunału Konstytucyjnego: okupująca stanowisko prezesa TK Julia Przyłębska – przewodniczący, wiceprezes TK Mariusz Muszyński – I sprawozdawca, sędzia TK Stanisław Piotrowicz – II sprawozdawca.

Sygn. akt Kpt 1/17

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Co taka „z lewym dyplomem” nie Polka może decydować? To jasna okupacja. Ludzie obudźcie się. Nie dajcie się kupować.

Napisz Komentarz

Exit mobile version