Własny biznes może być szansą na zarobienie naprawdę sporych pieniędzy. Jednak z drugiej strony działalność gospodarcza zawsze wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza ekonomicznym. Dlatego nie każdy podmiot prawa może swobodnie zajmować się biznesem. W przypadku fundacji rodzinnej ustawodawca przewidział spore ograniczenia, których zadaniem jest zabezpieczenie majątku fundacji przed konsekwencjami fiaska prowadzonej działalności gospodarczej.

Fundacja rodzinna została pomyślana jako instrument ułatwiający sukcesję rodzinnego biznesu. Dlatego ustawodawca postanowił chronić jej majątek, m.in. poprzez ograniczenie w możliwości podejmowania działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że fundacja rodzinna w ogóle nie może zajmować się biznesem. Kiedy więc jest to dopuszczalne i o jakich formalnościach należy pamiętać?

Jaki biznes może prowadzić fundacja rodzinna?

Regułą jest, że fundacja rodzinna nie może prowadzić działalności gospodarczej. Jednak ustawa o fundacji rodzinnej przewiduje katalog ośmiu rodzajów działalności, w których fundacja rodzinna może prowadzić własny biznes. Są nimi:

  • zbywanie mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
  • najem, dzierżawa lub udostępnienie mienia do korzystania na innej podstawie;
  • przystępowanie do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwo w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
  • nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
  • udzielanie pożyczek beneficjentom lub spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje, spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik;
  • obrót zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
  • produkcja przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych;
  • gospodarka leśna.

Przy czym dwie ostatnie kategorie działalności, fundacja rodzinna może podejmować wyłącznie w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym. W każdym razie powyższy katalog ma charakter zamknięty, a więc fundacja rodzinna nie może podejmować działalności gospodarczej w branżach spoza tej listy.

Chodzi o zminimalizowanie ryzyka

Znaczne ograniczenia w możliwości prowadzenia biznesu przez fundację rodzinną wynikają z jej celu. Otóż, co jasno wynika z art. 2 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej, fundację tę ustanawia się po to, aby gromadziła mienie, zarządzała nim w interesie beneficjentów oraz spełniała świadczenia na ich rzecz. Tymczasem wejście przez fundację w prowadzenie „normalnej” działalności gospodarczej mogłoby wiązać się z utratą posiadanego majątku albo z jego znacznym uszczupleniem.

Dlatego ustawodawca zdecydował się na znaczne ograniczenie możliwości biznesowych fundacji rodzinnej, a prowadzenie przez nią działalności gospodarczej zawsze musi być podporządkowane celom takiej fundacji. Oznacza to przede wszystkim konieczność zachowania ostrożności w sferze biznesowej, tak aby niepotrzebnie nie narażać zasobów majątkowych fundacji rodzinnej.

Podejmowanie działalności gospodarczej przez fundację rodzinną

Jeżeli jednak fundacja rodzinna zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej, to musi spełnić wszystkie wymagania przewidziane przez ustawodawcę dla danego rodzaju działalności. Wówczas szczególnego znaczenia nabierają zasady reprezentacji fundacji rodzinnej.

Zgodnie z przepisami uprawnionym do reprezentacji tego podmiotu prawa jest zarząd. Jednocześnie nie ma przeszkód, a wręcz jest to konieczne, aby szczegółowe zasady reprezentacji fundacji rodzinnej uregulować w jej statucie. W dokumencie tym można określić liczbę członków zarządu, sposób sprawowania przez nich funkcji, a także powierzyć reprezentację fundacji – przykładowo w sprawach związanych z podejmowaniem działalności gospodarczej – innym organom, a więc radzie nadzorczej albo zgromadzeniu beneficjentów.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version