Unia Europejska już od wielu lat podejmuje kroki mające na celu walkę ze zmianami klimatycznymi i poprawę jakości powietrza. Jednym z takich działań jest planowane wprowadzenie zakazu korzystania z pieców na gaz i węgiel w 2024 roku. Nowe przepisy mają na celu zminimalizowanie emisji szkodliwych substancji, które wpływają na zdrowie ludzi oraz przyczyniają się do degradacji środowiska.

Zakaz instalacji pieców gazowych i olejowych? Oto, co do tej pory wiadomo

W marcu 2023 roku Parlament Europejski zatwierdził poprawki do wniosku dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Jedna z tych poprawek przewiduje wyjątek dla hybrydowych systemów grzewczych oraz kotłów certyfikowanych do zasilania paliwami odnawialnymi. Oznacza to, że zakaz stosowania „systemów ogrzewania paliwami kopalnymi” nie dotyczy instalacji grzewczych, które do prawidłowego działania wykorzystują paliwa kopalne.

Choć pierwotny projekt zakładał zakaz stosowania „systemów ogrzewania paliwami kopalnymi” w nowych budynkach i budynkach poddawanych gruntownej renowacji, wprowadzona poprawka ma na celu umożliwienie stosowania paliw kopalnych w urządzeniach grzewczych, które posiadają odpowiedni certyfikat i wykorzystują także paliwa odnawialne. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie wydajnego i ekologicznego sposobu ogrzewania, który jednocześnie nie będzie obciążał portfela właścicieli budynków.

Zakaz korzystania z pieców na gaz i węgiel

Według planów Unii Europejskiej, od 2024 roku będą obowiązywać przepisy, które wprowadzą zakaz korzystania z pieców na gaz i węgiel. Zastąpić je będą musiały bardziej ekologiczne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła czy ogrzewanie gazowe. Zakaz obejmie zarówno nowe, jak i istniejące instalacje, co oznacza, że osoby korzystające obecnie z pieców na gaz lub węgiel będą musiały je wymienić.

Kroki Unii Europejskiej na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi

Zakaz korzystania z pieców na gaz i węgiel jest tylko jednym z wielu działań, jakie podejmuje Unia Europejska na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. W ostatnich latach UE wprowadziła wiele inicjatyw mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, takich jak emisja dwutlenku węgla, metanu i tlenków azotu. Unia Europejska stawia sobie ambitne cele, aby do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli wyemitować tyle samo gazów cieplarnianych, ile jest w stanie pochłonąć.

Wyzwania i problemy związane z wprowadzeniem zakazu korzystania z pieców na gaz i węgiel

Wprowadzenie zakazu korzystania z pieców na gaz i węgiel może jednak wiązać się z pewnymi wyzwaniami i problemami. Po pierwsze, wymiana pieca na bardziej ekologiczne źródło ciepła wiąże się z kosztami, które w niektórych przypadkach mogą być bardzo wysokie. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na wymianę instalacji na nową, bardziej ekologiczną.

Kolejnym problemem jest dostępność alternatywnych źródeł ciepła. W niektórych regionach, szczególnie na wsiach, nie ma dostępu do sieci gazowej, a pompy ciepła nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. W takich przypadkach osoby korzystające z pieców na gaz lub węgiel będą musiały szukać innych źródeł ciepła.

Ważne jest również to, że zakaz korzystania z pieców na gaz i węgiel może wpłynąć na ceny energii. W przypadku, gdy większa liczba osób będzie chciała wymienić swoje piece na bardziej ekologiczne źródła ciepła, ceny takich instalacji mogą wzrosnąć. Z kolei spadek popytu na gaz i węgiel może wpłynąć na ich ceny, co może negatywnie wpłynąć na gospodarkę krajów produkujących te surowce.

Wprowadzenie zakazu korzystania z pieców na gaz i węgiel od 2024 roku to jedna z wielu inicjatyw podejmowanych przez Unię Europejską na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi i poprawy jakości powietrza. Zakaz ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz poprawę zdrowia ludzi. Wprowadzenie zakazu może jednak wiązać się z pewnymi wyzwaniami i problemami, takimi jak koszty związane z wymianą pieca, brak dostępności alternatywnych źródeł ciepła w niektórych regionach czy wpływ na ceny energii. Ważne jest, aby wdrażanie nowych przepisów było stopniowe i uwzględniało potrzeby różnych grup społecznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version