Od 22 czerwca 2023 r. zaczną obowiązywać zmiany w przepisach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadzone ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw. Istotnym elementem wprowadzonych rozwiązań są przekształcenia w obrębie procedury Niebieskiej Karty, która obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli określonych służb i podmiotów, w związku z uzasadnionym podejrzeniem stosowania przemocy domowej.

Zmiany w funkcjonowaniu zespołów interdyscyplinarnych i dotychczasowych grup roboczych

Powołanie nowych zespołów interdyscyplinarnych musi nastąpić nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy tj. do 23 września 2023 r. Z dniem powołania zespołów interdyscyplinarnych znosi się dotychczasowe zespoły interdyscyplinarne oraz dotychczasowe grupy robocze, które zostają zastąpione grupami diagnostyczno-pomocowymi.

Uregulowano także zasady dotyczące postępowań skargowych na działalność zespołu interdyscyplinarnego/grupy diagnostyczno-pomocowej lub członka zespołu interdyscyplinarnego/grupy diagnostyczno-pomocowej. Skargę taką może wnieść osoba objęta procedurą Niebieskiej Karty i rozpatruje ją odpowiednio:

  • w przypadku skargi na działalność zespołu interdyscyplinarnego lub jego członka – wójt, burmistrz albo prezydent miasta, który powołał zespół;
  • w przypadku skargi na działalność grupy diagnostyczno-pomocowej lub jej członka – zespół interdyscyplinarny. Skargę rozpatruje się w trybie przepisów ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.

Nowa zasada w procedurze Niebieskiej Karty

Wprowadzono nową zasadę w procedurze Niebieskiej Karty, że to grupa diagnostyczno-pomocowa realizuje zadania związane z prowadzeniem indywidulanych spraw osób objętych tą procedurą, natomiast zadania zespołów interdyscyplinarnych skoncentrowane są na tworzeniu warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań określonych podmiotów. Tym samym – to do zadań ww. grup należeć będzie w ramach procedury m.in.: ocena sytuacji domowej osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową, realizacja procedury Niebieskie Karty w przypadku potwierdzenia podejrzenia wystąpienia przemocy domowej, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia, zawiadomienie osoby podejrzanej o stosowanie przemocy domowej o wszczęciu procedury oraz realizacja działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową. To także grupa diagnostyczno-pomocowa uprawniona będzie wyłącznie do zakończenia procedury do monitorowania sytuacji osób doznających przemocy domowej, a także zagrożonych wystąpieniem przemocy domowej, w tym również po zakończeniu procedury.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version