Od 26 kwietnia wprowadzono pewne zmiany dotyczące zasiłku macierzyńskiego, które miały na celu zwiększenie okresu, w którym można go otrzymywać, oraz podniesienie jego wysokości. Dotyczy to rodziców, którzy w dniu wprowadzenia zmian już pobierali to świadczenie.

Wcześniej zasiłek macierzyński był wypłacany przez określony limit czasowy, jednak teraz ten okres został wydłużony. Oznacza to, że rodzice mają dłużej możliwość korzystać z tego wsparcia finansowego, co może przyczynić się do łatwiejszego dostosowania się do nowej roli opiekuńczej i zapewnienia odpowiedniej opieki swojemu dziecku.

Wyższy zasiłek macierzyński

Osoby, które korzystały z zasiłku macierzyńskiego przed 26 kwietnia, mają możliwość skorzystania z nowej zasady, zgodnie z którą mogą złożyć wniosek o ustalenie wyższej kwoty tego świadczenia. Termin na złożenie takiego wniosku upływa 17 maja.

Jeżeli rodzice nie złożą wniosku o zmianę wysokości zasiłku, będą nadal otrzymywać świadczenie w dotychczasowej, niezmienionej wysokości. Dlatego istotne jest, aby rodzice świadomie podjęli decyzję i złożyli odpowiedni wniosek w terminie, jeśli chcą skorzystać z potencjalnie wyższej kwoty zasiłku macierzyńskiego.

Aby złożyć wniosek, rodzice muszą skierować go do płatnika zasiłku, którym może być pracodawca, zleceniodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), w zależności od konkretnej sytuacji zawodowej i ubezpieczeniowej rodziców. Wniosek powinien być złożony w wyznaczonym czasie i w odpowiedniej formie, zgodnie z wymaganiami ustalonymi przez danego płatnika zasiłku.

Ważne jest, aby rodzice zapoznali się z instrukcjami i wymaganiami płatnika zasiłku, aby wniosek został poprawnie złożony i rozpatrzony. Dobrą praktyką jest wcześniejsze zebranie wszelkich niezbędnych dokumentów i informacji, które mogą być wymagane przy składaniu wniosku, takich jak potwierdzenia zatrudnienia, dane dotyczące wynagrodzenia, informacje o wcześniejszych świadczeniach itp.

Złożenie wniosku o ustalenie wyższej kwoty zasiłku macierzyńskiego daje rodzicom szansę otrzymania większego wsparcia finansowego w okresie opieki nad dzieckiem. Ważne jest, aby być świadomym terminów i procedur związanych z tym procesem, aby nie przegapić okazji skorzystania z tej możliwości.

Zasiłek macierzyński po zmianach

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej która urodziła dziecko, przyjęła dziecko na wychowanie w wieku do 14 roku życia i wystąpiła do sądu w sprawie jego przysposobienia, a także osobie, która przyjęła dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko w wieku do 7 roku. 

Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy, dłuższy jest także okres, w którym można go pobierać – po zmianach są to 41 tygodni w przypadku jednego dziecka i 43 tygodnie dla więcej niż jednego dziecka ( wcześniej 32 i 34 tygodnie). 

Konieczny wniosek

Osoby, które chcą zwiększyć wysokość świadczenia muszą się pośpieszyć. 

„Mają na to czas tylko do 17 maja. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości” – zaznaczył rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version