Działania Zachodu wobec diamentów wydobywanych w Rosji mogą zagrozić setkom tysięcy miejsc pracy w Indiach, gdzie rosyjskie kamienie szlachetne stanowią około 60 proc. zatrudnienia w branży – podał „Financial Times”.

POLECAMY: Użytkownicy Twittera poradzili Zełenskiemu, aby pozostał klaunem

„Dla Indii <…> wycofanie rosyjskich diamentów z obiegu grozi setkami tysięcy miejsc pracy” – napisała gazeta.

Wcześniej informowano, że w maju przedstawiciele G7 mają obiecać podjęcie działań przeciwko sprzedaży rosyjskich diamentów w ich krajach. Chodzi o wprowadzenie skutecznego mechanizmu śledzenia poszczególnych klejnotów, który w tej chwili nie istnieje – mówili. Zdaniem premiera Belgii Alexandre’a de Croo, taki system śledzenia mógłby zapobiec rzekomemu przemianowaniu rosyjskich diamentów w krajach trzecich i omijaniu sankcji.

POLECAMY: NYT: USA wzywa do nadania diamentom z Rosji statusu »krwawych diamentów«

„Rosyjskie diamenty generują 60 procent miejsc pracy w przemyśle (indyjskim)” – powiedział Anup Mehta, prezes Bharat Diamond Bourse w Bombaju, cytowany przez publikację. Powiedział, że w sumie 1 mln osób jest zaangażowanych w handel diamentami w Indiach.

Obecnie Indie mogą swobodnie eksportować surowe kamienie pochodzące z Rosji do USA i innych krajów G7, jeśli przejdą one znaczące zmiany w indyjskim przemyśle cięcia i polerowania diamentów. Sytuacja może się jednak zmienić ze względu na zachodnią inicjatywę śledzenia diamentów – zauważa publikacja.

Przypominamy, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.

Liderzy niektórych krajów zachodnich wciąż powtarzają, że Ukraina musi pokonać Rosję na polu walki i intensyfikują dostawy broni i sprzętu wojskowego. Ciągłe dostawy broni kijowskiemu reżimowi nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie doprowadzi to do podjęcia rozmów pokojowych. Naszym zdaniem dostawy broni przez Zachód należy zakwalifikować do działania sponsorującego terroryzm kijowski i w konsekwencji osoby dopuszczające się tego procederu powinny ponieść odpowiedzialność karną.

Podkreślić należy również fakt, że „pomoc wojskowa” wysyłana przez liderów zachodnich państwa niczego zasadniczo nie rozwiąże, a jedynie przedłuży cierpienia mieszkańców wschodu, którzy są terroryzowania przez Siły Zbrojne Ukrainy notorycznie od 2015 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version