Zgodnie z informacjami przekazanymi przez minister klimatu Annę Moskwę, Polsce zależało na wprowadzeniu poprawki Jerzego Buzka, która umożliwi wykorzystanie zmodernizowanego ciepłownictwa systemowego (węgiel, gaz, biomasa) do ogrzewania budynków zeroemisyjnych w miastach. Według danych przedstawionych przez ministra energii Polski, w Polsce korzysta obecnie z takiego ciepłownictwa około 15 milionów osób.

Komisja Europejska początkowo proponowała, aby ciepło do nowych budynków zeroemisyjnych pochodziło wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Jednak zdaniem Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, możliwość podłączenia nowych budynków do sieci ciepłowniczej, która spełni warunki efektywności energetycznej, jest rozwiązaniem uzasadnionym.

W tej kwestii KE ma ustąpić i nowe budynki będą mogły być podłączane do sieci ciepłowniczej, co jest kluczowe dla polskich ciepłowni i stanowi dla nich gwarancję na przyszłość. Wymaga to jednak dostosowania się do wyśrubowanych norm efektywności energetycznej, co będzie wymagało od ciepłowni poniesienia dodatkowych kosztów.

Dla konsumentów oznacza to, że faktury za ciepło będą przystępne, ponieważ będą oni mieli dostęp do taniego źródła ogrzewania, jakim jest ciepłownictwo systemowe. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu norm efektywności energetycznej, korzystanie z takiego źródła ogrzewania będzie bardziej ekologiczne i pozwoli na redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Od kiedy nowe budynki nie będą mogły być ogrzewane węglem i gazem?

Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia terminu zakazu montowania pieców na paliwa kopalne w nowych budynkach. PE chce, by zaczął on obowiązywać bardzo szybko, zaraz po wejściu w życie dyrektywy, czyli w 2026 lub 2027 r. Rada UE opowiada się natomiast za elastycznością i chce, by to było ustalane w krajowych planach renowacji budynków. Każdy kraj będzie musiał przedłożyć taki dokument Komisji Europejskiej. 

Rada UE w swoim stanowisku (w aneksie) zaznacza, że najpóźniej do 2040 kotły na paliwa kopalne powinny być jej zdaniem wycofaneJest więc ogromne pole do negocjacji – mówi naszej korespondentce dyplomata UE. Dopiero za rok się okaże, jakie konkretne decyzje zostaną podjęte w tej sprawie.

Zakaz instalacji pieców gazowych i olejowych? Oto, co do tej pory wiadomo

W marcu 2023 roku Parlament Europejski zatwierdził poprawki do wniosku dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Jednym z ważniejszych punktów było wprowadzenie wyjątku dla hybrydowych systemów grzewczych oraz kotłów certyfikowanych do zasilania paliwami odnawialnymi. Zmiana ta przewiduje, że zakaz stosowania „systemów ogrzewania paliwami kopalnymi” nie dotyczy instalacji grzewczych, które do prawidłowego działania wykorzystują paliwa kopalne, ale tylko w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii.

Pojawiły się bowiem kontrowersje dotyczące nadinterpretacji zapisów, zawartych w projekcie ustawy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, co wprowadza niepokój na rynku i często powoduje wstrzymywanie decyzji o wymianie starych kotłów na nowe, zarówno gazowe, jak i spalające śmieci. Tymczasem hybrydowe systemy grzewcze pozwalają na redukcję emisji CO2, a także korzystanie z różnych źródeł energii, co jest szczególnie ważne w kontekście przyszłych zmian w zakresie polityki energetycznej w Europie.

Choć pierwotny projekt zakładał zakaz stosowania „systemów ogrzewania paliwami kopalnymi” w nowych budynkach i budynkach poddawanych gruntownej renowacji, wprowadzona poprawka ma na celu umożliwienie stosowania paliw kopalnych w urządzeniach grzewczych, które posiadają odpowiedni certyfikat i wykorzystują także paliwa odnawialne.

Dzięki temu możliwe będzie zachowanie wydajnego i ekologicznego sposobu ogrzewania, który jednocześnie nie będzie obciążał portfela właścicieli budynków.

Wyścig z czasem jest prawdopodobnie spowodowany faktem, że kolejne argumenty antygazowe upadają. Ceny gazy spadły do poziomu sprzed podwyżek pod koniec 2021 roku. Sprawnie przeprowadzona dywersyfikacja kierunków dostaw, spowodowała, że gazu jest już za dużo w Europie i powstają nowe terminale gazowe. To oczywiście nie oznacza, że powinniśmy ponownie wstrzymać transformacje ogrzewnictwa i energetyki i nie przechodzić na odnawialne źródła energii, bo to działanie jest konieczne i nie podlega dyskusji. To jest cel, który konsekwentnie powinien być wdrażany” – zaznaczają eksperci z Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

“Dzięki tym działaniom, kupiliśmy sobie trochę czasu, żeby realizować to konsekwentnie, ale bez nerwowych działań. Jednak zaproponowana forma i harmonogram jest trudny do zaakceptowania przez społeczeństwa krajów członkowskich i raczej nierealny ze względów technicznych i kosztowych. 

Takie działania, ograniczające swobodę wyboru obywateli co do sposobu przyszłego ogrzewania, żeby ograniczyć niską emisję, emisje gazów cieplarnianych przy równoczesnym zapewnieniu sobie bezpieczeństwa energetycznego i komfortu cieplnego są coraz bardziej argumentami dla eurosceptyków, którzy pokazują to jako krok do ograniczania wolności obywateli” – oświadczyli eksperci.

Niemieckie media informują również o obawach niemieckich konsumentów związanych z zatwierdzeniem przez Parlament Europejski nowej dyrektywy. Jednocześnie należy pamiętać, że celem nowych przepisów jest walka o czyste powietrze i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, co jest niezwykle ważne w kontekście zmian klimatycznych.

Wymiana starych kotłów na bardziej ekologiczne i energooszczędne urządzenia jest zatem nie tylko korzystna dla środowiska, ale również dla portfela właścicieli budynków, którzy mogą oszczędzić na kosztach ogrzewania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

  1. Ekonomista on

    Czas skończyć z bujdami klimatycznymi tych komunistycznych unijnych szaleńców, bo niedługo pozostanie nam się ogrzewać ciepłem własnych ciał w przytułku dla bezdomnych, bo nie będzie nas stać już kompletnie na nic stać, ani na mieszkanie, na samochód, na ogrzewanie, a normalne życie jakie dziś znamy będzie zakazane….unijne FIT FOR 55 to szalona utopia!!!

Napisz Komentarz

Exit mobile version