W Polsce programy socjalne cieszą się dużą popularnością. Mimo że obecne świadczenie 500 plus na dziecko jest teraz warte mniej niż na początku, Polacy korzystają z tego wsparcia z dużą radością. Okazuje się jednak, że pomoc dla rodziców może być jeszcze większa!

Okres wyborczy jest wyjątkowym czasem społecznym, gdy opinia publiczna żywo interesuje się kampanią i składanymi obietnicami. Już teraz słyszymy o utrzymaniu i nawet zwiększeniu świadczenia dla rodziców.

Zwolennicy państwa, które oferuje wsparcie socjalne dla swoich mieszkańców, wskazują na inne kraje europejskie, gdzie również obywatele otrzymują dodatkowe pieniądze.

Liczy się siła nabywcza pieniądza

Inflacja stanowi jedno z najbardziej niekorzystnych zjawisk w ekonomii, zwłaszcza jeśli spojrzymy na niego z perspektywy oszczędności. W czasie inflacji zgromadzone środki pieniężne tracą na wartości, ponieważ za tę samą ilość gotówki można nabyć mniejszą ilość towarów.

W rezultacie, pierwotna wartość świadczenia 500 plus, zaproponowanego na początku rządów obecnej partii, uległa znacznemu obniżeniu. Z tego powodu istnieje duża możliwość, że w najbliższej przyszłości zostanie przedstawiona nowa propozycja mająca na celu wyrównanie utraconych na skutek inflacji różnic.

Niestety, takie działanie niesie za sobą poważne konsekwencje, gdyż przyczynia się do dalszego wzrostu inflacji, a tym samym koło zaczyna się obracać na nowo. Niemniej jednak, w kontekście kampanii wyborczych, racjonalne spojrzenie na ten temat jest w mniejszości.

Emocje i poczucie, że politycy dążą do pozytywnych zmian, odgrywają znaczącą rolę. Podobna sytuacja ma miejsce praktycznie w każdym kraju.

Nawet powyżej 1500 złotych na dziecko!

Jak wspominaliśmy na początku, poza Polską istnieje wiele krajów w Unii Europejskiej, które oferują pieniądze dla dzieci. W różnej formie i o różnej wysokości jednak takie wsparcie istnieje. Bardzo ważna jest tutaj siła nabywcza pieniądza w innych krajach, ponieważ wysokość środków finansowych nie ma bezpośredniego przełożenia na to, co otrzymują rodzice w Polsce. Dla przykładu w Niderlandach rodzice otrzymują odpowiednio kwoty zasiłku wypłacane co kwartał:

  • dziecko do 5 lat – 268,76 euro,
  • od 6 do 11 lat – 327,56 euro,
  • od 12 do 17 lat – 385,37 euro.

W przeliczeniu na złotówki najwyższy poziom świadczenia wynosi powyżej 1500 złotych.  Według dzisiejszego kursu walut jest to 1748 złotych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version