Czy jesteśmy gotowi na rewolucję w sposobie płatności? Wygląda na to, że era gotówki zbliża się ku końcowi. Wraz z nadejściem roku 2024 pojawiają się coraz silniejsze sygnały wskazujące na zmniejszającą się popularność i użyteczność gotówki jako środka płatniczego.

Rządowe inicjatywy, postęp technologiczny i zmieniające się preferencje konsumentów mają wpływ na przyszłość płatności. Czy to oznacza, że wkraczamy w nową erę, w której gotówka staje się przestarzała?

Koniec z gotówka w Polsce już od 2024

Od 1 stycznia 2024 roku planowane są zmiany dotyczące limitów płatności gotówkowych w Polsce. Dla przedsiębiorców, limit pojedynczej transakcji gotówkowej zostanie obniżony z 15 tysięcy złotych do 8 tysięcy złotych.

Ponadto, wprowadzony zostanie także limit dla osób prywatnych. Limit pojedynczej transakcji gotówkowej dla osób prywatnych wyniesie 20 tysięcy złotych.

Te zmiany są związane z przepisami Polskiego Ładu, które miały być wprowadzone już wcześniej, ale ich ostatecznym terminem jest 1 stycznia 2024 roku. Istnieje możliwość, że limity zostaną uchylone, ale wymagałoby to uchwalenia odpowiedniej ustawy w tej sprawie.

Banki szykują się na limity w płatnościach?

Wiadomo, że banki nie planują wprowadzać własnych ograniczeń czy limitów związanych z obrotem gotówką. Na pewno utrzymane zostaną jednak prowizje za transakcje gotówkowe.

Być może niektóre banki podwyższą opłaty za wybieranie środków z bankomatów czy pobieranie ich w kasie oddziału. Tak przynajmniej twierdzą eksperci. Sami przedstawiciele instytucji bankowych wskazują, że na bieżąco śledzą sytuację.

Obserwujemy kwestię wypłat gotówkowych. […] Od 1 czerwca wprowadzimy nową taryfę prowizji i opłat. Ta ma m.in. zachęcać klientów, aby proste czynności bankowe (np. opłata rachunków, wypłata pieniędzy z konta czy wpłata na konto) wykonywali samodzielnie, oszczędzając czas i pieniądze, jak również, żeby korzystali z płatności BLIK czy transakcji kartą w sklepie – poinformowało Interię Biuro Prasowe PKO BP.

Co się stanie, gdy będziemy chcieli zapłacić gotówką np. za samochód? Tu nie ma jasnych kryteriów. Być może konieczna będzie realizacja przelewów w czasie rzeczywistym. Ustawodawca jeszcze nie odniósł się do tej kwestii.

Wyzwania dla osób bez dostępu do technologii

Niewątpliwie transformacja w kierunku płatności cyfrowych niesie ze sobą wyzwania dla osób, które nadal korzystają z gotówki, szczególnie dla starszych lub osób bez dostępu do technologii. Wprowadzenie kompletnego braku gotówki może wymagać odpowiednich działań w celu zagwarantowania, że wszyscy mają dostęp do alternatywnych metod płatności.

Czy to koniec gotówki?

Mimo nadchodzących zmian, nie można jednoznacznie stwierdzić, że gotówka zniknie całkowicie. Nadal istnieje grupa osób, dla których gotówka jest preferowanym sposobem płatności, a niektóre transakcje mogą wymagać fizycznej obecności banknotów i monet. Niemniej jednak, rozwój płatności cyfrowych wskazuje na rosnącą popularność bezgotówkowych rozwiązań i coraz większe wykorzystanie technologii w codziennych transakcjach.

Czy gotówka stanie się relikt przeszłości? Czas pokaże, jakie przemiany przyniesie przyszłość płatności i jakie będą ich konsekwencje dla naszej codziennej gospodarki i sposobu życia. Jedno jest pewne – zmiany są nieuniknione, a my musimy być gotowi na adaptację i wykorzystywanie nowych możliwości płatniczych, które niesie ze sobą era cyfrowa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version