Nowe przepisy wymagają, aby wszyscy właściciele hodowli świń zarejestrowali swoje gospodarstwa w odpowiednich rejestrach. Rejestracja będzie obejmować informacje takie jak lokalizacja, liczebność stada, metody chowu oraz inne istotne dane dotyczące hodowli.

Wprowadzenie obowiązku rejestracji ma na celu ułatwienie kontroli sanitarnych i weterynaryjnych, identyfikację zagrożeń zdrowotnych oraz śledzenie ewentualnych wybuchów chorób zakaźnych. Rejestracja pozwoli również na lepszą koordynację działań w przypadku wystąpienia epidemii lub innych zagrożeń zdrowotnych wśród świń.

Właściciele hodowli świń powinni przygotować się do wprowadzenia nowych przepisów i zarejestrować swoje gospodarstwa zgodnie z wymaganiami. Rejestracje będą prowadzone przez odpowiednie instytucje i organy państwowe, które udzielą niezbędnych informacji dotyczących procedur i dokumentacji.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w poniedziałek 8 maja 2023 r. podpisał zapowiadane rozporządzenie, które pozwala na chów świń na własny użytek. Za sprawą dokumentu zostają obniżone wymagania dotyczące chowu świń utrzymywanych w celu produkcji mięsa na własny użytek, czyli na własne potrzeby, w tym chowu loch.

Mniej obowiązków, jeśli świnie masz tylko na mięso dla siebie

– Wracamy do sytuacji, w której każdy rolnik będzie mógł na własne potrzeby trzymać lochę lub 10 tuczników – zapowiedział Robert Telus.

W środę 10 maja podczas kolejnej konferencji prasowej mówił: – Możliwości utrzymywania trzody chlewnej w gospodarstwie nie ograniczają się do 10 sztuk. Warunkiem jest niewprowadzanie pozyskanego z nich mięsa do obrotu, a jedynie wykorzystywanie go na własne potrzeby.

Rozporządzenie wprowadza zmiany polegające na zróżnicowaniu wymagań dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny.

W ocenie skutków regulacji napisano: biorąc pod uwagę, iż gospodarstwa te nie wprowadzają zwierząt do obrotu, a liczba utrzymywanych świń w roku jest niewielka, nie ma konieczności spełniania przez te gospodarstwa wymagań bioasekuracji takich samych jak w przypadku dużych ferm oraz gospodarstw, z których świnie są wprowadzane do obrotu.

Chów świń na własny użytek. Co się zmienia?

W gospodarstwach, w których utrzymuje się nie więcej niż 10 sztuk świń w roku kalendarzowym wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, odstąpiono od szeregu wymogów.

  • Nie będzie konieczności sporządzenia przez posiadaczy zwierząt spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki ani bieżącego aktualizowania tego spisu.
  • Odstąpiono od obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
  • Nie będzie konieczności stosowania się do nakazu wykonywania w danym gospodarstwie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie.
  • Odstąpiono od obowiązku stosowania przed obsługą świń środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF), w tym: mycia i odkażania rąk, oczyszczania i odkażania obuwia, bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń.
  • Nie będzie wymagane uniemożliwienie osobom postronnym wchodzenia do budynków, w których są utrzymywane świnie.
  • Nie będzie obowiązkowe monitorowanie i zwalczanie gryzoni.

Na obszarach objętych ograniczeniami związanymi z występowaniem ASF, gospodarstwa utrzymujące świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na własny użytek nie będą musiały wykładać mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z gospodarstwa oraz przed wjazdami i wyjazdami z tych gospodarstw.

Jeśli chodzi o badania laboratoryjne w kierunku ASF w gospodarstwach znajdujących się na obszarach objętych ograniczeniami, takie badania będą wykonywane tylko w przypadku podejrzenia wystąpienia ASF. Decyzja dotycząca konieczności przeprowadzenia takiego badania będzie należała do organów Inspekcji Weterynaryjnej.

Od kiedy można chować świnie na własny użytek?

Przepisy rozporządzenia zaczynają obowiązywać od dnia po ich oficjalnym ogłoszeniu. W przypadku tego rozporządzenia, zostało ono ogłoszone 9 maja, a przepisy weszły w życie 10 maja 2023 roku. Według informacji dostarczonych przez ARiMR, w połowie 2022 roku w Polsce istniało 61 575 miejsc hodowli świń.

Co z przemieszczaniem świń?

Na obszarach wolnych od ASF będzie możliwe przemieszczenie świń pomiędzy gospodarstwami, w których utrzymuje się świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, jeżeli gospodarstwa te są położone na terenie tej samej gminy lub sąsiedniej gminy.

W przypadku przemieszczenia świń utrzymywanych w celu produkcji na użytek własny w obszarach objętych ograniczeniami I-III konieczne będzie spełnienie wszystkich wymagań oraz wzmocnionych środków bioasekuracji, o których mowa w zał. III do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) ustanawiającego środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń – podaje ministerstwo rolnictwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version