Mimo wcześniejszych ustaleń i porozumienia, wystąpiły nieprzewidziane trudności. Komisja Europejska nie podjęła decyzji dotyczącej przekazania 100 milionów euro na wsparcie rolników z pięciu krajów przygranicznych, w tym Polski, która miała otrzymać 40 milionów złotych.

Sytuacja się komplikuje

Dlaczego Unia Europejska nie zgodziła się na przyznawanie dopłat do zbóż? Powodem tego było brak porozumienia między Słowacją a Węgrami w kwestii odwołania zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. Jednak kontrowersje wokół pomocy dla rolników z pięciu krajów przygranicznych, w tym Polski, nie ograniczają się jedynie do odrzucenia decyzji przez Komisję Europejską. Okazuje się, że wsparcie to spotkało się z krytyką ze strony dwunastu ministrów rolnictwa, w tym z Francji, Niemiec, Grecji i Holandii.

POLECAMY: PiS i Suwerenna Polska kolejny raz oszukali polskich rolników głosując za przedłużeniem liberalizacji handlu z Ukrainą

Ci ministrowie wysłali list do Komisji Europejskiej, w którym wyrazili swoje niezadowolenie z decyzji Brukseli dotyczącej pomocy dla krajów dotkniętych nadmiarem zboża z Ukrainy. Ich zdaniem, pomoc powinna być udzielana w sposób równy. Jak zareagowało na tę sytuację polskie Ministerstwo Rolnictwa?

W odpowiedzi na obawy rolników dotyczące wstrzymania przez Komisję Europejską decyzji o kontynuowaniu pomocy dla krajów przygranicznych, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, podkreślił: „To, co obiecaliśmy i co zaczęliśmy realizować, będziemy kontynuować”.

Minister Telus podjął inicjatywę zwołania spotkania ministrów rolnictwa z pięciu państw przygranicznych. Podczas spotkania, ministrowie ci doszli do porozumienia i postanowili wystosować wspólny list do pozostałych krajów członkowskich.

“Mamy wrażenie, że pozostałe kraje członkowskie, w tym dwanaście państw podpisanych pod listem nie bardzo się orientują w tym, co dzieje się w krajach przygranicznych” – powiedział Minister.

“W liście, który zostanie wysłany do krajów członkowskich, zwracamy uwagę na pewne niebezpieczne zapisy zawarte w rozporządzeniu Komisji Europejskiej z 2 maja br., dotyczące wcześniej zawartych kontraktów” – dodał minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Telus, podkreślił, że wspólny list, który zostanie wysłany przez „piątkę” krajów przygranicznych, będzie zawierał apel o europejską solidarność oraz prośbę o przedłużenie obecnych ograniczeń do 5 czerwca 2023 roku, a najlepiej do końca roku. W liście zostanie również zawarte wezwanie do jak najszybszego uruchomienia środków pomocowych, aby rolnicy mogli otrzymać należne im wsparcie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version