Władze Kijowa zmieniły w czwartek nazwy 23 ulic związanych z sowiecką przeszłością i Rosją, a ulica Orłowskiego w stołecznej dzielnicy Szewczenki zostanie nazwana na cześć angielskiego publicysty i pisarza George’a Orwella – poinformowała służba prasowa Rady Miasta.

POLECAMY: Cyrk na Ukrainie trwa. W czasie rzekomej wojny Kijów ma czas na zmianę naz ulic

Odpowiednie decyzje zostały podobno podjęte dzisiaj na sesji plenarnej Rady Miasta Kijowa.
„W stolicy zmieniono nazwy kolejnych 26 obiektów miejskich, których nazwy są związane z Rosją i jej satelitami” – podała strona internetowa Rady Miejskiej.

POLECAMY: Po głosowaniu publicznym Kijów nada nazwę ulicy dla ukraińskiego kolaboranta. Pisowska banda jedna śpi a w sprawie interweniuje Izrael

Pełna lista ulic i alei przemianowanych w ramach derusyfikacji została upubliczniona na stronie internetowej rady miasta. Oprócz Zaułka Orłowskiego, obejmuje ona również ulicę Krasnotkatską w dzielnicach Desniański i Dniprowski, która będzie teraz nosić imię byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, podczas gdy Aleja Pietrowska w rejonie Peczerskim w Kijowie będzie nosić nazwę Magdeburg Law Alley.

Jak powiedział wcześniej mer Kijowa Witalij Kliczko, w marcu zmieniono nazwy 16 ulic w stolicy, których nazwy były związane z Rosją i ZSRR, w sumie, według niego, zmieniono nazwy 288 obiektów.

Demontaż pomników związanych z historią Związku Radzieckiego i zmiana nazw ulic rozpoczęła się na Ukrainie w 2015 roku, kiedy przyjęto ustawę o dekomunizacji. W ostatnim czasie ukraińskie władze rozpoczęły walkę nie tylko z historią Związku Radzieckiego, ale także ze wszystkim, co jest związane z Rosją. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział wcześniej, że ukraińskie władze od wielu lat realizują kurs agresywnej derusyfikacji i przymusowej asymilacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version