Szef WHO wezwał światowe rządy do podjęcia działań w celu przygotowania się do przyszłej pandemii. Wymienił konieczność wprowadzenia reform w systemach ochrony zdrowia oraz zwiększenia finansowania agencji zdrowia ONZ.

POLECAMY: Traktat pandemiczny przekaże WHO możliwość globalnej władzy

– Jeśli nie dokonamy zmian, które muszą zostać wprowadzone, to kto to zrobi? A jeśli nie zrobimy ich teraz, to kiedy? – powiedział podczas dorocznego zgromadzenia WHO Ghebreyesus, cytowany przez amerykańską agencję Reutera.

POLECAMY: Co dalej z traktatem pandemicznych WHO? Karwelis wyjaśnia: maszyna gotowa do uruchomienia

Podczas zgromadzenia WHO, szef agencji zaapelował do rządów o energiczne działania w celu ochrony światowej populacji przed potencjalnymi pandemiami. Podkreślił, że zaangażowanie obecnego pokolenia w osiągnięcie porozumienia w sprawie pandemii jest kluczowe, zważywszy na traumatyczne doświadczenia związane z ostatnim wybuchem.

POLECAMY: Traktat pandemiczny WHO „jest powiązany z globalnym systemem paszportów cyfrowych i dowodów tożsamości”

Jednym z ważnych punktów omawianych podczas zgromadzenia jest decyzja dotycząca podwyżki rocznych składek dla krajów będących członkami WHO w latach 2024-2025. Ta dodatkowa alokacja finansowa ma na celu wzmocnienie zdolności agencji zdrowia ONZ do skutecznego reagowania na zagrożenia związane z pandemiami.

Zgromadzenie WHO odbywa się w Szwajcarii i planowane jest na okres 10 dni, podczas którego przedstawiciele państw członkowskich podejmują dyskusje i podejmują decyzje mające na celu poprawę systemów ochrony zdrowia na skalę globalną.

Prace nad „traktatem pandemicznym”

Warto zaznaczyć, że aktualnie trwają prace nad projektem tzw. traktatu pandemicznego pod nadzorem Światowej Organizacji Zdrowia. Jest to istotny temat poruszany podczas obecnych obrad.

Zgodnie z informacjami, dokument ten planuje się zatwierdzić w przyszłym roku. Negocjacje prowadzone są przez przedstawicieli wszystkich 194 państw członkowskich WHO, którzy biorą udział w dyskusjach i ustalaniu zasad tego traktatu.

Jakie zagrożenie ma ten dokument?

Przygotowywany traktat, o którym mówi się, obejmuje szereg postanowień, w tym możliwość zobowiązania rządów państw do rezerwowania leków i szczepionek na rzecz WHO w celu ich dystrybucji w krajach o niższym poziomie rozwoju. Media donoszą, że porozumienie zostało opracowane przez przedstawicieli państw członkowskich WHO i teraz przechodzi proces negocjacyjny.

Rozległy projekt traktatu przewiduje również uznawanie „centralnej roli WHO w zapobieganiu, przygotowaniu i reagowaniu na pandemie jako organu kierującego i koordynującego na poziomie międzynarodowym, który gromadzi i generuje naukowe dowody”.

Rozmowy w sprawie traktatu rozpoczęły się 27 lutego i mają trwać do 2024 roku. Przedstawiciele państw członkowskich uzgodnili, że traktat będzie prawnie wiążący dla państw, które go podpiszą, choć nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób będzie to egzekwowane.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version