Antypolski minister Michał Dworczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że trwają zaawansowane konsultacje nad nowym traktatem regulującym relacje między Polską a Ukrainą.

POLECAMY: Opowiadamy się za unią Polsko–Ukraińską – Deklaracja polskich elit politycznych

Podczas udziału w panelu dyskusyjnym o nazwie „Quo Vadis Polonia” w ramach Forum G2 we Wrocławiu, minister Michał Dworczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podkreślił, że obecnie trwają intensywne konsultacje dotyczące nowego traktatu regulującego stosunki między Polską a Ukrainą.

POLECAMY: Ukropolin coraz bliżej. Ukraina i Polska planują utworzenie jednolitych przejść granicznych

Minister zaznaczył, że nowy traktat ma ogromne znaczenie dla obu krajów, umożliwiając wzmocnienie ich pozycji w Europie oraz budowanie solidnych ram współpracy na poziomie bilateralnym.

Dworczyk podkreślił, że od 24 lutego ubiegłego roku miały miejsce istotne zmiany geopolityczne w Europie, szczególnie w regionie Polski i Ukrainy. Dodał, że zaangażowanie polskiego państwa i społeczeństwa przyczyniło się do budowania niezwykłego zaufania i bliskości między obydwoma krajami, nie tylko na poziomie politycznym, ale także społecznym. Minister uważa to za niezwykły atut i szansę dla obu państw.

POLECAMY: Co zaproponował rządowi Duda? Kumoch o przygotowywanym traktacie polsko-ukraińskim [VIDEO]

W wyniku tego powstała koncepcja opracowania i przyjęcia traktatu polsko-ukraińskiego. Minister wspomniał, że pojawiły się różne opinie na ten temat, zarówno entuzjastyczne, jak i krytyczne. Wskazano również na fakt, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, co może budzić pewne obawy dotyczące nawiązywania takich bilateralnych relacji.3

POLECAMY: Czy afera podkarpacka służy kijowskiemu reżimowi do szantażowania polityków [VIDEO]

Dworczyk przypomniał także, że istnieją rozwiązania w ramach UE, które podkreślają szczególną relację między państwami. Jako przykład podał Traktat Elizejski, który odegrał istotną rolę w zbliżeniu Francji i Niemiec i może stanowić dobry wzór do naśladowania.

Polska w 1992 roku zawarła ważny traktat z Ukrainą

Przypominamy, że w 1992 roku podpisano Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Ukrainą. Ten traktat miał ogromne znaczenie w normalizacji stosunków między oboma krajami po rozpadzie Związku Radzieckiego i odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości.

Celem traktatu było budowanie silnych więzi i współpracy w różnych dziedzinach, takich jak polityka, gospodarka, kultura, edukacja, nauki społeczne, nauki przyrodnicze i ochrona środowiska. Podpisujące strony zobowiązały się do wzajemnego poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej, a także do rozwiązywania ewentualnych sporów drogą pokojową.

Traktat wprowadził mechanizmy regularnych konsultacji między rządami obu krajów oraz umożliwił rozwijanie współpracy na poziomie regionalnym i lokalnym. Porozumienie to stworzyło również ramy dla wymiany informacji, doświadczeń i ekspertyz w celu wzmacniania relacji bilateralnych. Istotnym aspektem traktatu była również współpraca w obszarze ochrony praw mniejszości narodowych. Obie strony zobowiązały się do szanowania praw mniejszości zamieszkujących ich terytoria i do wspierania ich rozwoju kulturalnego i edukacyjnego.

Warto również dodać, że w 2016 roku została podpisana Macierewicza z Ukrainą bardzo niekorzystną dla Polski umowa, z której wynika, że Polacy są zobowiązani zapewnić nazistowskiej Ukrainy, która jest wyłącznym prowodyrem eskalacji konfliktu, jaki obecnie ma tam miejsce bezpłatnie w dodatku, jesteśmy zobowiązani dbać o wizerunek Ukrainy, która jest państwem terrorystycznym. Z treścią tego dokumentu możesz zapoznać się [TUTAJ]

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version