Sejm zdecydował o przekazaniu projektu ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli do komisji po przeprowadzeniu głosowania. Głównym celem tej ustawy jest dostarczenie laptopów uczniom klas IV szkół podstawowych oraz przyznawanie nauczycielom publicznych szkół podstawowych bonów na zakup laptopów.

Podczas pierwszego czytania projektu ustawy, koło Konfederacji zgłosiło wniosek o odrzucenie tego projektu.

Za odrzuceniem projektu głosowało jedynie 8 posłów (7 obecnych na głosowaniu z Konfederacji oraz Artur Dziambor z Wolnościowców), 429 było przeciw, 1 poseł wstrzymał się od głosu (Paweł Szramka) – pełne wyniki na końcu artykułu.

W związku z tym projektem, którego autorami są posłowie PiS, został skierowany do dalszych prac do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Sejm w głosowaniu zobowiązał komisję do przedstawienia sprawozdania jeszcze na tym posiedzeniu izby.

Projektowana ustawa ma na celu wprowadzenie corocznego przekazywania laptopów kolejnym rocznikom uczniów klas IV szkół podstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, począwszy od roku szkolnego 2023/2024. Zakup tych laptopów będzie dokonywany centralnie przez urząd, który będzie obsługiwał ministra odpowiedzialnego za sprawy informatyzacji.

Ważną zasadą ustalonej ustawy będzie to, że przekazany laptop będzie stanowił własność rodziców ucznia. Oznacza to, że rodzice będą odpowiedzialni za korzystanie z laptopa przez swoje dziecko. W celu zapobieżenia nadużyciom, przewiduje się, że laptop nie będzie mógł być sprzedany przez okres 5 lat od jego otrzymania.

Laptopy dla czwartoklasistów. Ile to będzie kosztować?

Nowe komputery dla uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej będą kosztować 2952 zł brutto za sztukę. Oznacza to, że rocznie na laptopy przeznaczane z pieniędzy podatnika zostanie wydanych ponad miliard złotych.

Projektowana ustawa przewiduje również przekazanie nauczycielom publicznych szkół podstawowych bonów o wartości 2500 zł, które będą mogli wykorzystać na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Jeśli cena sprzętu przekracza wysokość przyznanego bonu, nauczyciel będzie musiał pokryć różnicę ze środków własnych. Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygaśnie 31 grudnia 2025 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version