Koszt najbliższych kontraktów terminowych na gaz w Europie spadł poniżej 300 USD za tysiąc metrów sześciennych po raz pierwszy od dwóch lat – wynika z danych londyńskiej giełdy ICE.

Czerwcowe (najbliższe) kontrakty futures na indeks TTF (największy europejski hub zlokalizowany w Holandii) otworzyły się na poziomie 311,5 USD za tysiąc metrów sześciennych (+0,4%). Cena wkrótce spadła poniżej 300 USD. Jak dotąd czwartkowe minimum cenowe wynosi 286,4 USD za tysiąc metrów sześciennych (-7,7%). Ruch cenowy jest podawany od ceny rozliczeniowej z poprzedniego dnia handlowego wynoszącej 310,3 USD za tysiąc metrów sześciennych.

Giełdowe ceny gazu w Europie spadały od końca ubiegłego roku, aż w końcu po raz pierwszy od dwóch lat spadły poniżej 300 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Czwartkowe minimum było ponad 13 razy niższe od rekordowego maksimum z pierwszych dni wiosny ubiegłego roku – 3 892 USD za tysiąc metrów sześciennych.

Cena gazu na europejskiej giełdzie spadła ze względu na wystarczające rezerwy w podziemnych magazynach gazu w Unii Europejskiej, a także ciepłą i wietrzną pogodę oraz środki oszczędnościowe, które umożliwiły znaczne zmniejszenie zużycia błękitnego paliwa. Jednak pomimo spadku, notowania gazu są półtora do dwóch razy wyższe niż średnia długoterminowa. Tak konsekwentnie wysokich cen nie widziano w historii europejskich hubów gazowych od 1996 roku.

Ceny gazu na rynku europejskim wyraźnie wzrosły wiosną 2021 roku. W tym czasie notowania wahały się między 250 a 300 USD za tysiąc metrów sześciennych; pod koniec lata przekroczyły 600 USD, a jesienią wzrosły już do 1000 USD. Zimą 2021-2022 ceny przekroczyły próg 2000 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a wczesną wiosną, ze względu na obawy przed zakazem importu rosyjskich surowców energetycznych, osiągnęły rekordowy poziom.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version