Trzech redaktorów z Polski zostało zablokowanych przez Wikipedię i otrzymało zakaz edytowania artykułów dotyczących historii Żydów w Polsce podczas II wojny światowej, w tym niemieckiej okupacji. Decyzja została podjęta po długotrwałych sporach i częstych edycjach, które miały negatywny wpływ na wiarygodność serwisu. Komitet Arbitrażowy analizował tę sprawę przez dwa miesiące.

Podstawowym zarzutem wobec tych redaktorów było oskarżenie o zafałszowywanie historii oraz promowanie ultranacjonalistycznej agendy historycznej. Niektóre izraelskie media, w tym „The Jerusalem Post”, opisały sprawę, stwierdzając, że grupa redaktorów wykorzystywała zasady Wikipedii, aby przedstawić Polskę jako wolną od odpowiedzialności za antysemityzm i cierpienia Żydów podczas Holokaustu, co jest zgodne z panującym ultranacjonalistycznym poglądem w kraju.

Warto zaznaczyć, że informacje te są oparte na przekazie portalu „Android” oraz innych źródeł. Jeśli istnieje zainteresowanie daną sprawą, zaleca się sprawdzenie informacji u różnych źródeł w celu uzyskania pełniejszego obrazu sytuacji.

Trzej redaktorzy z Polski zostali zablokowani przez Wikipedię z powodu naruszania zasad serwisu, ale Komitet Arbitrażowy nie rozstrzygnął merytorycznego sporu dotyczącego polskiego antysemityzmu i współpracy z nazistami. Decyzja ta wywołała kontrowersje zarówno wśród izraelskich mediów, takich jak „The Jerusalem Post”, jak i niektórych żydowskich historyków.

Shira Klein, profesor historii na Chapman University w Kalifornii, wyraziła krytykę wobec Wikipedii, zarzucając serwisowi bagatelizowanie problemu fałszowania przeszłości. Klein pracowała wcześniej z Janem Grabowskim, który jest znany z publikowania kontrowersyjnych informacji na temat rzekomego masowego udziału Polaków w mordowaniu Żydów.

Portal zaznacza również, że decyzja Wikipedii została podjęta w okresie zwiększonej uwagi na narrację Polski dotyczącą niewinności podczas niemieckiej okupacji. Przykładem tego jest wypowiedź izraelskiej piosenkarki, Noa Kirel, która po otrzymaniu wysokiej noty od Polski w konkursie Eurowizji, nawiązała do Holokaustu i połączyła Polskę z Zagładą Żydów.

Mając na uwadze te informacje, można sparafrazować, że trzej redaktorzy zostali zablokowani przez Wikipedię ze względu na naruszenie zasad, co wywołało kontrowersje wśród mediów i niektórych historyków, którzy zarzucają serwisowi fałszowanie historii i bagatelizowanie problemu antysemityzmu. Decyzja Wikipedii została podjęta w kontekście wzmożonej uwagi na polską narrację dotyczącą niewinności w czasie niemieckiej okupacji, co zostało również podkreślone przez wypowiedź Noa Kirel.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version