Wakacje 2023 zbliżają się nieuchronnie, a Polacy z utęsknieniem oczekują informacji na temat ewentualnego odnowienia programu Polski Bon Turystyczny. Miliony rodaków zastanawiają się, czy rząd ponownie wprowadzi ten program, który okazał się ogromnym wsparciem dla turystyki krajowej po trudnym okresie pandemii. Obecnie dostępne informacje na temat nowego bonu turystycznego są niejasne, co wzmaga spekulacje i oczekiwania.

Polski Bon Turystyczny był inicjatywą rządu mającą na celu ożywienie sektora turystycznego poprzez zachęcenie Polaków do podróżowania po kraju. W poprzednich edycjach programu bony przysługiwały wszystkim dorosłym obywatelom, którzy posiadaliby stałe miejsce zamieszkania w Polsce oraz dzieciom w wieku do 18 lat. Bony mogły być wykorzystane na pokrycie kosztów noclegu, wyżywienia i innych usług turystycznych w polskich obiektach.

Kwota, jaką można było otrzymać w ramach Polskiego Bonu Turystycznego, zależała od liczby członków rodziny. W poprzednich latach wynosiła ona 500 złotych na osobę dorosłą i 300 złotych na osobę niepełnoletnią. Rodziny z trójką lub więcej dzieci mogły otrzymać dodatkowe 100 złotych na każde dziecko. Bony były refundowane przez Skarb Państwa po zrealizowaniu pobytu.

Nie jest jeszcze jasne, czy następna edycja Polskiego Bonu Turystycznego będzie wyglądać podobnie. Spekulacje na temat ewentualnych zmian są liczne, ale nie ma jeszcze oficjalnych informacji w tej sprawie. Wiele osób z niecierpliwością czeka na ogłoszenie decyzji rządu, aby móc zaplanować swoje wakacje i skorzystać z ewentualnego wsparcia finansowego.

Oczywiście, należy pamiętać, że powyższe informacje opierają się na danych dostępnych przed moim cutoffem wiedzy w 2021 roku, a sytuacja może ulec zmianie. W przypadku dokładniejszych informacji na temat Polskiego Bonu Turystycznego w 2023 roku, zalecam śledzenie oficjalnych komunikatów rządowych oraz stron internetowych odpowiedzialnych za program.

Bon turystyczny 2023. Trwają prace nad projektem

W kwietniu rząd poinformował, że intensywnie pracuje nad nową edycją Polskiego Bonu Turystycznego. Jednak zapowiedziano, że program może przyjąć inną formę niż dotychczas. Minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk, oświadczył, że trwają negocjacje dotyczące kształtu programu, który prawdopodobnie różniłby się od poprzednich lat. Zmiany mogłyby dotyczyć m.in. czasu trwania programu, a minister wskazał, że bon mógłby być zrealizowany tylko w tegoroczne wakacje.

Poza tym pojawiły się niepotwierdzone informacje sugerujące, że nowe świadczenie wakacyjne mogłoby zastąpić program 500+. Minister Bortniczuk wyjaśnił, że zaproponowany pomysł zakłada poszerzenie wakacyjnej edycji programu 500 plus o dodatkową kwotę. Osoba uprawniona do otrzymania świadczenia mogłaby wybrać między otrzymaniem standardowej kwoty 500+ a skorzystaniem z formy bonu turystycznego.

Na chwilę obecną nie ma oficjalnych doniesień dotyczących odnowienia programu Polski Bon Turystyczny. Oczekuje się, że rząd ogłosi swoją decyzję w maju. Niektórzy sugerują, że władze celowo budują napięcie wokół programu, aby ogłosić dodatkowe świadczenia w odpowiednim momencie, prawdopodobnie tuż przed rozpoczęciem wakacji.

Warto śledzić oficjalne komunikaty rządowe oraz informacje publikowane przez odpowiednie instytucje, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi ewentualnej nowej edycji Polskiego Bonu Turystycznego. Sytuacja może ulec zmianie, a oficjalne ogłoszenia będą najbardziej wiarygodnym źródłem informacji na ten temat.

Program Polski Bon Turystyczny

Program Polski Bon Turystyczny został uruchomiony 1 sierpnia 2020 roku i od samego początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Osoby uprawnione miały możliwość wykorzystania bonu w okresie od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023 roku.

Bon był jednorazowym świadczeniem, przyznawanym w wysokości 500 złotych na każde dziecko oraz 1000 złotych na każde niepełnosprawne dziecko. Środki z bonu można było przeznaczyć m.in. na pokrycie kosztów pobytu w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, pensjonacie lub imprez turystycznych. Ważne było jednak, że bon mógł być wykorzystany wyłącznie na terenie Polski.

Program okazał się ogromnym sukcesem, co potwierdzają liczby podane przez prezesa ZUS, prof. Gertrudę Uścińską. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy od startu programu, tj. do końca roku 2020, dokonano niemal 365 tysięcy płatności bonami o łącznej wartości 240 milionów złotych. Rekordowy rok przyszedł jednak w 2021 roku, kiedy to w ciągu 12 miesięcy zrealizowano ponad 2,8 miliona transakcji o łącznej wartości prawie 1,8 miliarda złotych.

Również w 2022 roku program cieszył się popularnością, a dokonano kolejnych 1,9 miliona płatności bonami o łącznej wartości 960 milionów złotych. W sumie, przez cały okres obowiązywania programu, zrealizowano ponad 5,5 miliona transakcji na ogromną kwotę 3,2 miliarda złotych.

Te imponujące liczby świadczą o tym, że Polski Bon Turystyczny odniósł sukces w ożywieniu turystyki krajowej i stanowił istotne wsparcie finansowe dla rodzin. Program przyczynił się do zwiększenia ruchu turystycznego w kraju i umożliwił wielu rodzinom skorzystanie z wypoczynku. Jego kontynuacja w nowej formie wzbudza duże zainteresowanie i oczekiwania Polaków, którzy z niecierpliwością oczekują oficjalnych informacji na temat ewentualnego odnowienia programu w 2023 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version