Polscy najemnicy na Ukrainie nie mają nic wspólnego z oficjalną Warszawą – powiedział Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych republiki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polscy „ochotnicy” na Ukrainie oświadczyli, że brali udział w ataku na Rosję

„Polski Korpus Ochotniczy opisywany w mediach nie jest w żaden sposób powiązany z Siłami Zbrojnymi RP ani żadną polską instytucją” – napisał na Twitterze.

Żaryn dodał również, że działania tych ludzi na Ukrainie nie powinny być kojarzone z władzami w Warszawie.

Wcześniej najemnicy z tzw. Korpusu Ochotników Polskich oświadczyli, że brali udział w ataku na terytorium obwodu białogrodzkiego. Ich wiadomość na Telegramie została opublikowana przez wiele polskich mediów, ale kilka godzin później została usunięta.

Pod koniec maja ukraińska DRG przedarła się przez granicę i wkroczyła na terytorium okręgu Hrayvoron. Ponadto w ciągu dnia bojownicy wielokrotnie ostrzeliwali tereny przygraniczne regionu i wystrzeliwali drony z ładunkami wybuchowymi.

POLECAMY: Ukraińskie Siły Zbrojne chwalą się nowymi „najemnikami” którzy pochodzą z Harry’ego Pottera

W wyniku wspólnych działań lotnictwa, artylerii i jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego osłaniających granicę państwową, dywersanci zostali zablokowani i pokonani, a ich szczątki wyrzucono na terytorium Ukrainy, gdzie byli ostrzeliwani aż do całkowitego wyeliminowania. W sumie, według Ministerstwa Obrony, zniszczono ponad 70 bojowników, cztery pojazdy opancerzone i pięć ciężarówek typu pick-up.

Według gubernatora, podczas ataku sabotażystów zginął cywil ze wsi Kozinka, a 13 innych osób zostało rannych. Komitet Śledczy wszczął sprawę karną na podstawie sześciu artykułów, w tym terroryzmu.

Udział najemników w konflikcie innego państwa co mówi na to polskie prawo

Według polskiego prawa, udział w konflikcie jako najemnik w obcym państwie jest nielegalny i stanowi przestępstwo.

Polskie przepisy prawne dotyczące najemnictwa w konflikcie zbrojnym są zgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym, a w szczególności z Konwencją haską IV z 1907 r. oraz Protokołem dodatkowym II z 1977 r. do tej konwencji. Zgodnie z nimi, udział w konflikcie jako najemnik jest zabroniony i uważany za naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.

Przyjęcie obowiązków w zakazanej prawem międzynarodowym wojskowej służbie najemnej jest w świetle polskiego Kodeksu karnego przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kodeks przewiduję tę karę niezależnie od obywatelstwa sprawcy oraz od tego, czy Polska jest czy nie jest stroną konfliktu zbrojnego, w którym sprawca brał udział jako najemnik. Regulacja ta znajduje się w art. 141 k.k.

Taka sama kara grozi za prowadzenie zaciągu obywateli polskich lub przebywających w Polsce cudzoziemców do służby w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej. Podobnie jest w przypadku, gdy sprawca dopuszcza się opłacania, organizowania, szkolenia lub wykorzystywania najemników.

Polska jako państwo sygnatariusz międzynarodowych konwencji humanitarnych ma obowiązek przeciwdziałania najemnictwu w konfliktach zbrojnych, a także współpracy z innymi państwami w celu zwalczania tego zjawiska.

Kim są najemnicy?

Prawo międzynarodowe uznaje za najemnika osobę, która:

  • została specjalnie zwerbowana w kraju lub za granicą do walki w konflikcie zbrojnym;
  • rzeczywiście bierze bezpośredni udział w działaniach zbrojnych;
  • bierze udział w działaniach zbrojnych głównie w celu uzyskania korzyści osobistej i otrzymała od strony konfliktu lub w jej imieniu obietnicę wynagrodzenia materialnego wyraźnie wyższego od tego, które jest przyrzeczone lub wypłacane kombatantom mającym podobny stopień i sprawującym podobną funkcję w siłach zbrojnych tej strony;
  • nie jest obywatelem strony konfliktu ani stałym mieszkańcem terytorium kontrolowanego przez stronę konfliktu;
  • nie jest członkiem sił zbrojnych strony konfliktu; oraz
  • nie została wysłana przez państwo inne niż strona konfliktu w misji urzędowej jako członek sił zbrojnych tego państwa.

Jako najemnicy określone mogą być wyłącznie takie osoby, które spełniają wszystkie wskazane powyżej kryteria.

Przypominamy, że zgodnie z art. 304 § 1 k.p.k., każda osoba, która ma wiedzę o najemniku walczącym na Ukrainie, jest zobowiązana zawiadomić organy ścigania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version