Sąd Najwyższy orzekł we wtorek, że ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika nie zakończyło sprawy. Sąd ten uchylił decyzję o umorzeniu sprawy i przekazał ją do ponownego rozpatrzenia przez sąd okręgowy.
POLECAMY: Polityczny i nielegalny TK uchronił Kamińskiego i Wąsika skazanych wyrokiem karnym
Sąd Najwyższy zaplanował na wtorek, 6 czerwca rozprawę w sprawie kasacji dotyczącej prawa łaski dla Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i dwóch innych przedstawicieli CBA. Podczas zaplanowanego posiedzenia skład orzekający uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę jeszcze przed prawomocnym zakończeniem sprawy. Decyzja Sądu Najwyższego jest zgodna z wcześniejszą uchwałą siedmiu sędziów z 31 maja 2017 roku.
W piątek Trybunał Konstytucyjny wydał swoje stanowisko w tej sprawie, stwierdzając, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do kontrolowania z prawnymi skutkami wykonywania przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prawa łaski.
– Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca br. ws. sporu kompetencyjnego nie wywołało żadnych skutków prawnych – stwierdził w uzasadnieniu sędzia SN, Piotr Mirek.
Wtorkowa rozprawa przed Sądem Najwyższym skupiła się na wniosku prokuratora o pozostawienie kasacji bez rozpoznania. Pełnomocnik z kolei domagał się uwzględnienia kasacji i uchylenia wyroku Sądu Okręgowego.
Kim jest odważny sędzia
Podczas posiedzenia w tej sprawie przewodniczył 56-letni sędzia Piotr Mirek, który dołączył do Sądu Najwyższego w październiku 2015 roku, przechodząc z Sądu Apelacyjnego w Katowicach. W konkursie na stanowisko sędziego izby karnej otrzymał jednogłośne poparcie kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz zgromadzenia ogólnego sędziów Sądu Najwyższego.
Sędzia Mirek ukończył studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1993 roku rozpoczął pracę w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, gdzie później został wiceprezesem. W 2003 roku awansował do Sądu Okręgowego w Katowicach, a pięć lat później przeniósł się do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Był członkiem składu orzekającego, który wydał prawomocny wyrok skazujący sprawców strzelających do górników kopalni Wujek w czasie stanu wojennego. Sędzia Mirek również skazał na 25 lat więzienia Ryszarda N., znanego jako „Rzeźnik”, uczestnika zamachu na szefa mafii pruszkowskiej.
Sędzia Mirek prowadził również wykłady w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Po wprowadzeniu nowelizacji Kodeksu Karnego w 2015 roku szkolił śląskich sędziów. Jego koledzy z Katowic opisują go jako świetnie wykształconego, z dużym wyczuciem prawa oraz bardzo zasadniczy.
PiS reaguje w obronie przestępców skazanych wyrokiem, których chciał ochronić
Do sprawy wyroku na Twitterze odniósł się Sebastian Kaleta – pisowski przedstawcie i dyktatury Kaczyńskiego pełniący funkcję wiceministra „sprawiedliwości”
– Kolejny raz w ostatnich latach Sąd Najwyższy w składzie nieuznającym de facto wyników kolejnych wyborów w Polsce po 2015 roku wydał orzeczenie, w którym ignoruje podział władz, kompetencji i prerogatyw wskazanych Konstytucją, a także powszechnie obowiązujące wyroki Trybunału Konstytucyjnego – skomentował polityk. – Robi to, ponieważ sędziowie SN uczestniczący w rebelii przeciw własnemu państwu mają świadomość, że tworzona przez nich alternatywna rzeczywistość prawna nie spotyka się z należytą reakcją pozostałych władz – dodał.
Wypowiedź ta bardzo mocno pokazuje, z jakim obozem władzy mamy obecnie do czynienia w Polsce. Niestety tym razem Panie Kaleta nie udało się uchronić przestępców. Kucharka Kaczyńskiego nie pomogła w ochronie.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.