Morawiecki poinformował w środę o zamiarze skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku dotyczącego ustawy dotyczącej organizacji i procedury postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.
– Po kilku miesiącach klinczu, który spowodowany jest obstrukcją części sędziów w Trybunale Konstytucyjnym, doszliśmy wraz prawnikami w KPRM do wniosku, aby złożyć wniosek do trybunału dotyczący ustawy o organizacji pracy tegoż trybunału – ogłosił Morawiecki.
— To właśnie w tej ustawie znajdują się zapisy, które mówią, że tzw. pełen skład, który może rozstrzygać sprawy charakteryzujące się tym właśnie wymogiem, to 11 sędziów. W dzisiejszych okolicznościach wiadomo, że to może być mniejsza liczba sędziów, ale nie nam przysądzać, że tak będzie — dodał.
Morawiecki zaznaczył, że jeśli Trybunał Konstytucyjny (przypominamy, że jest on zażądany przez okupantkę Julię Przyłębską, która jest bezpośrednio powiązana z obozem władzy co powoduje, że organ ten stał się politycznym narzędziem PiS do legalizacji bezprawia) podejmie decyzję o rozpatrzeniu wniosku, to ta decyzja będzie ostateczna w odniesieniu do tej kwestii. W rezultacie, może to oznaczać, że w celu podjęcia decyzji w trybie pełnego składu, będzie wymagana mniejsza liczba sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Prace nad projektem PiS wstrzymane
— Prace sejmowe nad projektem dotyczącym noweli ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK zostaną wstrzymane do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał złożonego w środę do TK wniosku premiera o zbadanie obecnie obowiązujących przepisów — powiedział PAP szef sejmowej komisji sprawiedliwości Marek Ast.
W ubiegły piątek odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK przewidującego zmniejszenie liczby sędziów potrzebnych m.in. do pełnego składu Trybunału. Projekt przewiduje zmniejszenie minimalnej liczby sędziów Zgromadzenia Ogólnego TK z 10 do 9, a także zmniejszenie liczby pełnego składu TK — z 11 do 9 sędziów. Znowelizowane przepisy mają mieć zastosowanie do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie noweli.
Bunt w Trybunale
Decyzja Morawieckiego ma bezpośredni związek z trwającym od kilku miesięcy konfliktem w Trybunale Konstytucyjnym. Obecnie sześciu sędziów Trybunału protestuje i kwestionuje możliwość dalszego kierowania instytucją przez przewodniczącą, Julię Przyłębską, twierdząc, że jej kadencja zakończyła się w grudniu poprzedniego roku. Teoretycznie Przyłębską wspiera dziewięciu „sędziów”.
W celu przywrócenia sprawności i normalnego funkcjonowania TK, posłowie partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przedstawili w Sejmie projekt ustawy, który zmniejsza pełny skład Trybunału z 11 do 9 sędziów. Jest to zbieżne z liczbą zwolenników Przyłębskiej. Wcześniejsza zmiana w składzie Trybunału nastąpiła w 2015 roku, gdy PiS zwiększył liczbę sędziów z 9 do 13.
Podkreślić należy, że stanowisko „buntowników” w zakresie nietolerowania Przyłębskiej na stanowisko prezesa TK jest poparte orzeczeniem legalnego TK z 9 grudnia 2015 r. w którym TK stwierdził, że jeśli zasada kadencyjności prezesa TK wchodzi w życie w czasie urzędowania prezesa, to może ona obowiązywać wyłącznie na przyszłość. Czyli kolejnych prezesów – a nie tego, który właśnie sprawuje funkcję.
W zakresie niniejszej sprawy okupantka stanowiska prezesa TK powołana została do pełnienia tej funkcji w 2016 roku. Nowelizacja przepisów o wydłużeniu kadencji prezesa została wprowadzona w styczniu 2017 roku, czyli już w czasie sprawowania przez Przyłębską prezesury nad upolitycznionym TK. Tym samym nie ma żadnych wątpliwości, że jej kadencja została zakończona w grudniu 2022 roku.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.