Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku, zostanie wprowadzony system kaucyjny na jednorazowe butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Aby otrzymać zwrot kaucji, konieczne będzie spełnienie określonych warunków.

System kaucyjny w Polsce. Zmiany od 1 stycznia 2025 roku

6 czerwca 2023 roku Rada Ministrów zaakceptowała projekt przepisów mający na celu harmonizację polskiego prawa z wymaganiami obowiązującymi w ramach Unii Europejskiej. Inicjatywa ta jest wynikiem unijnej dyrektywy dotyczącej redukcji negatywnego wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że od 1 stycznia 2025 roku będzie wprowadzony system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Obecnie większość tych odpadów jest zbierana wraz z innymi odpadami komunalnymi w ramach systemu gminnego. Nowe rozwiązanie ma na celu zwiększenie poziomu selektywnego zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

Zwrot kaucji. Takie warunki trzeba będzie spełnić

Według planowanych przepisów resortu środowiska, z pustymi opakowaniami objętymi kaucją będzie można udać się do sklepu w celu zwrotu już opłaconej kaucji. Duże sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą zobowiązane do przyjmowania tych opakowań od klientów. Natomiast mniejsze placówki handlowe będą miały możliwość dobrowolnego przystąpienia do systemu i przyjmowania opakowań objętych kaucją. Taki system ma na celu zachęcenie do zwrotu opakowań i zwiększenie recyklingu.

Zgodnie z planowanymi przepisami, na jednorazowe butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra zostanie doliczona kaucja, której wysokość będzie ustalona w rozporządzeniu. Aby odzyskać kaucję w sklepie, nie będzie konieczne okazywanie paragonu potwierdzającego jej wcześniejszą zapłatę.

Według projektu rozporządzenia, opublikowanego w kwietniu, wysokość kaucji wynosiłaby 50 groszy dla wymienionych rodzajów opakowań. W ocenie skutków regulacji przedstawionych w projekcie, podano przykłady wysokości kaucji obowiązujących w innych państwach europejskich.

Na przykład, w Chorwacji wynosi ona 0,07 euro za opakowanie, w Niemczech 0,25 euro dla wszystkich rodzajów opakowań, a w Finlandii wysokość kaucji zależy od rodzaju opakowania, oscylując między 0,1 euro dla szkła, 0,15 euro dla metalu, a 0,10-0,40 euro dla tworzywa sztucznego w zależności od pojemności butelki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version