Ustawa o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym wprowadziła istotne ułatwienia w procedurze budowlanej dla rolników.
Ustawa wprowadza m.in. zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 250 m sześc. i wysokości nie większej niż 15 m oraz jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Dotyczyć to będzie również obiektów budowlanych służących do przechowywaniu zboża o maksymalnej pojemności do 5 tys. ton usytuowanych w całości w granicach administracyjnych portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Inwestycje te zostaną objęte obowiązkiem zgłoszenia budowy.
Procedura
Aby skorzystać z uproszczonej formy zgłoszenia robót budowlanych:
- naziemnych silosów na materiały sypkie,
- jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych,
- wiat o prostej konstrukcji,
należy spełnić przesłanki:
- związania planowanej inwestycji z „produkcją rolną” oraz
- wykazania, że obszar oddziaływania inwestycji mieści się w całości na działce lub działkach, na których została zaprojektowana.
Również takie same zasady objęły obiekty budowlane służące do przechowywania zboża o maksymalnej pojemności 500 ton, usytuowane w całości w granicach administracyjnych portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich.
Uproszczenia dotyczą także jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 metrów kwadratowych, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 metrów i wysokości nie większej niż 7 metrów, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Nowelizacja oprócz wprowadzenia istotnych zmian w Prawie budowlanym, zmienia przepisy ustawy o transporcie kolejowym w zakresie odszkodowania dla pasażerów za spóźnione pociągi i możliwości dostępu do rozkładu jazdy w czasie rzeczywistym.
Nowe przepisy dopuszczają też możliwość wzięcia dodatkowych pożyczek przez rolników z uwagi na 445 mln zł nadwyżki z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, które nie będą wpłacone do budżetu państwa w 2023 r., a zostaną przeznaczone na pożyczki na kupno środków do produkcji rolnej, w tym nawozów i środków ochrony roślin lub na skup, przechowywanie lub przetwarzanie produktów rolnych.
Przepisy przejściowe
Zgodnie z przepisami przejściowymi wskazanymi w ustawie, do postępowań w sprawie wydania pozwolenia na budowę naziemnych silosów, jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat oraz obiektów budowlanych służących przechowywaniu zboża, wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i niezakończonych przed tym dniem decyzją ostateczną, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Do postępowań w sprawie zgłoszenia dotyczącego jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat, wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i niezakończonych przed tym dniem, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Większość zmian weszła w życie 3 czerwca br.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
Podstawa prawna:
- art. 2 i 4 ustawy z 9 maja 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym (Dz.U. z 2023 r., poz. 967 ze zm.)
- art. 29 ust. 1 pkt 29 lit. c, art. 29 ust. 1 pkt 32, art. 29 ust. 2 pkt 33, art. 30 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 682 ze zm.)